| Eu69 a întrebat:

Cel mai bun sampon anti matreata pentru barbati?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Incearca masca de ou+ulei masline si vitamina A
Nu dauneaza si nici nu costa mult.
Eu asa am scapat..nu zic ca misai vei scapa si tu, dar cel putin incearca.
Eu ma saturasem sa tot dau bani in vant.
O zi bunahappy

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

"Cel mai bun sampon anti matreata pentru barbati" este cel recomandat de MEDICUL dermatolog pe care-l vei consulta :)

Cel mai probabil, este vorba de o dermatită seboreică ( în general, mătreaţa este o formă a acestei afecţiuni )!

TREBUIE să mergi la un control la medicul specialist dermatolog pentru confirmarea diagnosticului şi tratamentul adecvat!

Evident, ÎNTÂI mergi la medicul de familie pentru Trimitere la Dermatologie.

Din păcate, aceasta este o afecţiune cronică :(

Deci, NU se tratează definitiv, doar se ameliorează...
Din această cauză, dermatita "reapare", chiar în urma unui tratament potrivit.

Vezi mai multe detalii la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/Dermatita/dermatita-seboreica_1343

http://www.doxologia.ro/......-scalpului

http://www.romedic.ro/dermatita-seboreica

"Dermatita seboreica este o afectiune cutanata caracterizata prin cruste (scuame) albicioase, unsuroase sau uscate.

Matreata si scuamele sunt, ambele, forme ale dermatitei seboreice." - SURSA :
http://www.sfatulmedicului.ro/Dermatita/dermatita-seboreica_1343

Deci, ai dermatită seboreică :(

Toate cele bune.

| neutrino a răspuns:

Sampon facut in casa, cu ou crud si bere.

| gelu1970 a răspuns:

Sapunul de casa autentic. incearca
dintre sampoane din comert, head & shoulders da rezultate, insa dupa ce renunti sa il mai utilizezi matreata reapare.

| kyliejenner a răspuns:

Depinde de fiecare barbat. Ce functioneaza la majoritatea poate sa nu functioneze si la tine.