| yoni a întrebat:

Cine stie retete pentru clatite? Eu stiam ca se fac cu oua, apa, faina si zahar dar nu mai stiu cantitatile. Ma puteti ajuta?

6 răspunsuri:
| silvia_2359 a răspuns:

Eu te-as sfatui cand faci clatitele sa pui in cantitati egale, apa minerala si lapte.Ies mult mai pufoase. Uite o reteta invatata de la un bucatar:1/2k faina, 3 oua, din care doar unul cu albus cu tot, si 2 galbenusuri(asa nu o sa-ti iasa uscate), un praf de sare, apa minerala si lapte in cantitati egale, cam 300ml din fiecare.Se amesteca faina cu oualele si adaugi treptat lichidul. Poti folosi mixerul.

| idanna a răspuns:

Sa-ti spun cum fac eu, nu ma iau dupa nici o cantitate, Intr-un vas de plastic pun lapte (depinde cate vrei sa faci) dar cam 1 L de lapte e suficient pentru 3 persoane.(depinde si cat de mari le faci adica de marimea tigaii) deci pui laptele, faina, un varf de cutit de bicarbonat sau 1-2 cescute de apa minerala (asta ca sa fie moi si pufoase), f putina sare, (eu nu pun zahar ca de obicei zaharul le face sa se lipeasca de tigaie), mai adugi 1-2 linguri de otet. Asa... tigaia sa fie de teflon, pui de fiecare data o lingurita (nu plina) de ulei inainte de a pune "aluatul" in tigaie- tigaia e potrivita deci nici cea mai mare dar nici cea mai mica marime. Pui un polonic din aluat si il intinzi in tigaie pe toata suprafata dar asta numai dupa ce uleiul este bine incins. Nu le coace la foc mare ci potrivit mai mult spre mic. cand clatita este rumenita pe o parte inainte de a o intoarce unge clatita cu putin ulei pe toata suprafata (cu o lingurita) Sa nu pui oua ca oul intareste si iti ies "cauciucate"Asa... sa potrivesti aluatul incat trebuie sa fie ca o smantana care curge. Eu imi iau retete de tot felul de pe un site www.reteterapide.com, acolo am gasit si retete care nu necesita coacere si au si poze cum se fac.

| gabimaris a răspuns:

Eu evit sa folosesc zaharul, pun insa un pic de sare in compozitie, in rest oua, lapte si faina la ochiometru!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De fiecare data cand ies undeva, imi place sa experimentez clatitele. Cu ciocolata, gem, inghetata sau chiar carne, toate mi se par la fel de delicioase - nu am facut niciodata discriminari. Partea buna este ca sunt si foarte usor de facut. Aveti nevoie de urmatoarele ingrediente si distractia e garantata.

Ingrediente

150 g de faina
300 ml de lapte
2 oua
3 lingurite de unt sau margarina vegetala
o lingurita esenta de vanilie
3 lingurite de zahar
un praf de sare

Mod de preparare

Se pun intr-un castron ouale, laptele, esenta de vanilie, zaharul si praful de sare. Se bate bine compozitia din castron, pana cand devine omogena. Se adauga incetul cu incetul faina, amestecand in continuu la fiecare adaugare, pentru a se omogeniza. Se amesteca pana atunci cand dispar cocoloasele. Se adauga doua lingurite de unt in amestecul format si se amesteca din nou bine pana cand dispar cocoloasele sau orice alta forma de neomogenizare. Se pune o tigaie pe foc si in ea se pune o lingurita de unt. Dupa ce s-a incalzit putin tigaia, se pune un polonic de compozitie in tigaie si se intinde, miscand tigaia, pana cand acopera perfect fundul tigaii.

Cand incepe sa se rumeneasca pe o parte, se intoarce pe cealalta parte (daca vreti puteti sa incercati sa le aruncati, daca va simtiti destul de in forma happy ) cu un cutit de bucatarie. Cand s-a rumenit si pe cealalta parte se ia cu un cutit sau prin aruncare si se pune intr-o farfurie, care apoi se acopera cu un capac, pentru ca clatitele sa isi pastreze temperatura. Pentru fiecare lingura de compozitie, va iesi o clatita. Se repeta procedeul pana cand se termina compozitia. Un polonic de compozitie ar trebui sa aiba in jur de 40 ml.

Se servesc calde, cu gem, crema de ciocolata sau alte umpluturi. Puteti sa experimentati pana gasiti o combinatie care sa va placa.

| giulietta a răspuns:

Da. uite, eu fac asa: la 10 linguri de faina pun o lingura ulei, 2 oua, cam 2 linguri de zahar si un plic de zahar vanilinat, apoi pun lapte atat cat sa devina ca o smantana mai groasa mestecand bine si avand grija sa nu se faca cocoloase. dar iti dau un sfat: alege cu grija tigaia in care o sa le faci, pentru. ca conteaza f. mult. spor la treaba si pofta buna!