| danasept a întrebat:

Cu ce pot inlocui smantana sau laptele in retetele care le au ca si ingrediente de exemplu:pui cu smantana, ciuperci cu smantana, ciorba a la grec, ficatei cu smantana; daca elimin smantana mai au aceeasi consistenta mancarurile? De ce se exagereaza cu smantana? Mie imi place dar iubitului meu nu; mancare separata nu pot face in fiecare zisad. Ce ma sfatuiti sa fac?

Răspuns Câştigător
| Sin a răspuns:

Pui smantana doar atunci cand mananci, in farfuria ta.

2 răspunsuri:
| smaranditza a răspuns:

Schimba iubitul! glumesc... de regula retetele trebuie facut asa cum scrie acolo smantana are "farmecul"ei, inlocuirea nu este posibila fara a fi in detrimentul gustului! sunt ardeleanca si stiu asta ff sigur(in ardeal, smantana este de baza!)

| iuli a răspuns:

Smantana o poti inlocui cu iaurt, eu asa fac si la ciorbe.