| andreistalkerromania a întrebat:

Cum fac limonada?

Răspuns Câştigător
| slv30 a răspuns:

Limonada perfectă (timp de preparare: 10 minute) Ingrediente: - o cană de zahăr (se poate reduce cantitatea la trei sferturi de cană) - o cană de apă (pentru siropul din zahăr) - o cană de suc de lămâie - 3-4 căni de apă rece (pentru diluarea limonadei) Mod de preparare Se face siropul simplu, dizolvând zahărul în apă caldă. Între timp, stoarce sucul din 4-6 lămâi, cât să se umple o cană. Adăugă sucul de lămâie peste sirop şi apoi 3-4 căni de apă rece, în funcţie de cât de concentrată vrei să iasă limonada. Dacă este prea dulce, mai poţi adăuga suc de lămâie. Lasă limonada la frigider aproximativ jumătate de oră.

9 răspunsuri:
| Liiiax99 a răspuns:

Storci o lamaia sau cate vrei(depinde cata limonda vrei sa faci), torni apa apoi, cata vrei si apoi adaugi o lingurita de zahar.

Gata!

| XxAlyNXx a răspuns:

Chiar nu stiu -.- Cred ca trebuie sa tai un mar ceva... laughing

| andreyi69 a răspuns:

Ai aici mai multe retete, alege-o pe care-ti place mai mult

http://www.petitchef.ro/tags/retete/limonada

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sun o gramada de articole pe google

| MaiBineAnonimDecatCriticat a răspuns:

De preferabil cu lamaie.

| 1234512345 a răspuns:

Cand viata iti da lamai.....iti ei limonada din magazin

| AnneღU a răspuns:

Storci o lamaie doua trei, cate vreihee hee zahar dupa gust, apa (minerala sau plata cum doresti ) Sii pune si doua trei felii de lamaie intregi.big grin E metoda clasica laughing :*