Întrebare recomandată | Altadata a întrebat:

Cum imi pot face inghetata acasa?

Răspuns Câştigător
| Oyasumi a răspuns:

Cu inghetata de la Dr. Oetcher si lapte.

32 răspunsuri:
| kar1GaNNN a răspuns:

Salut.
Una pe care o face mama e asta.

ÎNGHEŢATĂ DE CASĂ

Ingrediente:

● 500 mililitri de frişcă

● 3 albuşuri

● 100 de grame de zahăr

● 400 de grame de căpşuni

● zeama de la o lămâie

Mod de preparare:

Pentru început, reţeta de la ÎNGHEŢATA DE CASĂ presupune să mixaţi căpşunile cât să se sfărâme o parte din ele şi o parte să rămână întregi.

Albuşurile se mixează şi ele cu zahărul şi cu un praf de sare. Se amestecă albuşurile cu căpşunile, iar la final adăugaţi frişca. Toate aceste ingrediente se amestecă şi adăugaţi câteva picături de zeamă de lămâie.

După ce puneţi amestecul în forme pentru îngheţată, băgaţi ÎNGHEŢATA DE CASĂ la congelator preţi de 3-4 ore.

| TiberiuFasole a răspuns:

O reteta fooarte usoara. Ai nevoie doar de un bat de frigaruie, niste fructe si iaurt. Pui pe batul de frigaruie niste bucati mici de fructe, diferite fructe, dupa pui peste niste iaurt, dar iti recomand sa le pui pe farfurie ca sa nu cada iaurtul, o pui in congelator si gata.

| Neo12 a răspuns:

Eu îmi luam din aia la plic de la Dr. O. parcă şi îmi ieşea bine sau în iaurt băgam un băţ de frigăruie sau de îngheţată şi după la congelator.

| TanteMarianne a răspuns:

Cumpara un iaurt si pune-l la congelator, eu am incercat si mi-a iesit. dar vezi sa nu-l lasi prea mult la congelator. sau danonino( iaurtul ala de bebei) din ala iese o inghetata bunicica!

| Syndre a răspuns:

Îți recomand să-ți cumperi o mașină de făcut înghețată dacă îți permiți, nu e scumpă și chiar ajungi să o folosești. Înghețata făcută acasă e mai gustoasă după mine și MULT-MULT mai sănătoasă.
Oricum, dacă vrei să faci "înghețată" fără mașină ține cont că nu o să-ți iasă la fel de bine. Nu te trimit pe site-uri că bănuiesc că poți să cauți și tu: ia niște iaurt grecesc cu 10% grăsime(din toate care le-am folosit cu ăsta iese cel mai bine) și niște zmeură/căpșuni congelate. Fructele le dai prin blender și le amesteci bine cu iaurtul, după îl pui la congelator pentru măcar 4 ore. La fiecare 1 oră ia și amestecă "înghețata" puțin, ca să nu se formeze bucăți de gheață. Mult succes!
Btw, era să uit. Adaugă niște zahăr sau -mai bine- îndulcitor natural(stevie); merge și miere de albine. De asemenea pentru puțină aromă poți să adaugi un extract de vanilie sau rom, după gust și un praf de scorțișoară.

| AnaRadu a răspuns:

Hei. Uite aici: http://www.culinar.ro/......0/2/27246/
Sunt mai multe.

| AdycuThebest a răspuns:

GHEŢATĂ DE CASĂ – varianta 1

Ingrediente:

● 500 de grame de iaurt. Iaurtul pentru ÎNGHEŢATA DE CASĂ trebuie să fie cât mai cremos. Pentru ca îngheţata să aibă un conţinut caloric scăzut, este recomandat să optaţi pentru iaurt natural, fără fructe.

● 250 de grame de fructe de pădure

Mod de preparare:

Pentru a obţine ÎNGHEŢATA DE CASĂ trebuie, în primul rând, să spălaţi foarte bine fructe. Apoi, după ce le-aţi lăsat la scurt vreo câteva minute băgaţi-le în blender şi mărunţiţi-le. După aceea amestecaţi iaurtul cu pasta de fructe obţinute. Apoi, puneţi amestecul obţinut în forme pentru ÎNGHEŢATA DE CASĂ şi bagaţi-le la congelator. După câteva ore puteţi servi, alături de cei dragi, o ÎNGHEŢATĂ DE CASĂ.

ÎNGHEŢATĂ DE CASĂ – varianta 2

Ingrediente:

● 500 mililitri de frişcă

● 3 albuşuri

● 100 de grame de zahăr

● 400 de grame de căpşuni

● zeama de la o lămâie

Mod de preparare:

Pentru început, reţeta de la ÎNGHEŢATA DE CASĂ presupune să mixaţi căpşunile cât să se sfărâme o parte din ele şi o parte să rămână întregi.

Albuşurile se mixează şi ele cu zahărul şi cu un praf de sare. Se amestecă albuşurile cu căpşunile, iar la final adăugaţi frişca. Toate aceste ingrediente se amestecă şi adăugaţi câteva picături de zeamă de lămâie.

După ce puneţi amestecul în forme pentru îngheţată, băgaţi ÎNGHEŢATA DE CASĂ la congelator preţi de 3-4 ore.

ÎNGHEŢATĂ DE CASĂ – varianta 3

Ingrediente:

● 600 de mililitri de lapte

● 3 ouă

● zahăr, după gust

● coaja rasă de la o lămâie

● zeama de la o lămâie

● 400 de grame de iaurt

● 500 de mililitri de frişcă lichidă

● migdale felii

● stafide

Mod de preparare:

Puneţi la foc ouăle cu laptele, zahărul, coaja şi zeama de lămâie. Toate aceste ingrediente pentru ÎNGHEŢATA DE CASĂ se lasă să fiarbă la foc mic până când dă în clocot. În tot acest timp amestecaţi continuu.

Cand a început să fiarbă mai ţineţi pe foc 2 minute, iar mai apoi adăugaţi migdalele şi stafidele. După cel mult un minut se ia oala de foc şi se lasă la răcit. Între timp se bate frişca şi se adaugă şi iaurtul. După ce s-a răcit, se adaugă frişca şi iaurtul, iar mai apoi se adaugă toate ingredientele într-un vas. Se amestecă totul omogen, iar după ce s-a turnat compoziţia în forme pentru ÎNGHEŢATA DE CASĂ se bagă la congelator. După câteva ore se poate servi.

| ElaIliesi a răspuns:

Mai bine iti cumperi una buna gata facuta: https://inghetatacorso.ro/

| byancaa13 a răspuns:

Pui tot ce ai in congelator cu iaurt, lasi un timp, si gata.

| AboutBoSsFictiwww a răspuns:

laughing)...serios?

| anonim12345678900734269864 a răspuns:

Uite aici un site destul de util si cu mai multe siteuri : http://www.google.ro/......http?/url

| Italianca a răspuns:

Poti sa faci si fara nici o masina de facut inghetata. Poti cauta o reteta pe google, mama mie imi face ca si cum s-ar primi branzica, Dar tot e inghetata, delicioasa. Totusi, trebuie sa ai si formele, le umpli cu tot ce scrie in reteta, si pui la congelator cat timp scrie acolo, in cazul meu vreo 3-4 ore.

| Scooby1997 a răspuns:

Http://www.culinar.ro/......40/2/8327/
Eu imi fac inghetata asta vara.e foarte buna. Funda?

| IoanaLolypop a răspuns:

Pai... Poti face un milkshake de banana(asta mi se pare cel mai bun), il pui intr-un pahar, dupa pui o folie transparenta deasupra lui si incerci sa bagi pe acolo o lingura...

Sper ca ti-am fost de ajutor!

| teo1997 a răspuns:

Pai ai putea sa faci crema de vanilie, sau din ce doresti tu, apoi pune-o intr-un bol sau orice recipient, dupa aceea baga la congelator. Cand ti se pare ca s-a intarit (aproximativ 3 ore)scoate-o, dar ai grija ca trepuie sa fie cat de cat solid continutul.

| MattyIoana a răspuns:

Pai,poti sa faci in felul urmator:
-iti alegi sucul preferat
-iei forme pentru inghetata
-le pui in congelator pentru. cateva ore si. Voilla!
Sper ca te-am ajutat happy

| vioreldeviorel3 a răspuns:

Pti sa-ti faci dupa urmatoarea reteta
-apa o cana
-in apa pui zahar si suc de lamaie
-le lasi la frigider 1 ora
-iei niste fructe
-le sortezi dupa culori
-le tai in forme mici\cuburi
-iei forme de la magazin
-pui fructele in forme
-torni sucul
-si le pui la congelator 3 ore

| raulbundy a răspuns:

Gasesti mai multe retete de inghetata care pot fii facute acasa aici: http://www.culinar.ro/cuvinte-cheie-retete/inghetata-de-casa/

| Anytatha a răspuns:

Inghetata de ciocolata :
Ingrediente:

150g zahar
235ml lapte
2g sare
10g pudra de cacao neindulcita
3 galbenusuri batute usor
55g ciocolata semi-dulce, taiate bucatele mici
475ml smantana grasa
5ml extract de vanilie
Mod de preparare:

Pune intr-o cratita la foc mediu laptele, zaharul, sarea si pudra de cacao, amestecand constant. Imediat ce fierbe da focul la mic.

Intr-un castron separat bate putin galbenusurile si adauga treptat 1/2 ceasca de lichid fierbinte, dupa care toarna-l inapoi in cratita de pe foc (la flacara mica), amestecand continuu pana se ingroasa.

Dupa ce compozitia s-a ingrosat, se ia de la foc si se adauga bucatile de ciocolata amestecand pana la omogenizare, apoi se lasa la racit pana ajunge la temperatura camerei.

Cand observi ca s-a racit complet poti incorpora smantana si vanilia, apoi asezi compozitia de inghetata la congelator pentru aprximativ 4-5 ore amestecand la fiecare 40 minute pentru a sparge cristalele de gheata.

| DianaValentina a răspuns:

Eu cumpăr frișcă Hulala, o bat cu mixerul până crește și după o pun la congelator 30 de minute....sau mai multe.

| AndriiAndreea07 a răspuns:

Iti iei un iaurt (de preferat cu aroma), il bagi la congelator il lasi cateva ore si gata. (apropo trebuie sa bagi un bat de inghetata in iaurt)winking

| nicolaariana08a4a4a4a4a4a4a4a4a4a4a4a4a4a4a4a4a4a a răspuns:

Pai inti iei formele speciale apoi pui apa iar dupa acea totci fructele marunt ce fructe vrei tu si le bagi la congelator timp de 1 ora. Pofta buna!

| julieJ a răspuns:

Foarte usor iti trebui lapte, zahar si praf de inghetata de la dr oetker : laptele rece se amesteca cu praful de inghetata si zaharul iar mai apoi se mixeaza pana ce devine omogen (si sa se ingrose putin) se pune intr-un recipient de plastic si se introduce la frigider 4 ore (daca vrei inainte de al baga la frigider poti adauga fulgi de ciocolata alune sau ceva ce iti place tie). spor