| คηĐЯээд a întrebat:

Cum pot face o reteta usoara?
Stie cineva?thinking

Răspuns Câştigător
| Ancutsa a răspuns:

Buna!

Ce fel de reteta vrei? de mancare sau ceva bun / un desert?
Daca este un desert, ai putea sa faci clatite, este o reteta simpla. Daca nu stii sa faci, uite aici big grin :
Se amesteca cu telul 2 oua intregi, 300 ml de lapte, 200 g de faina, 200 ml de apa minerala, putina sare si cand este neted se adauga 50 ml ulei. Nu se adauga zahar, altfel se va lipi de tigaie.
Modul de prajire a clatitelor:
la prima clatita se unge tigaia cu ulei; la restul ajunge uleiul adaugat in aluat. Daca se lipeste de tigaie, partea arsa se indeparteaza cu un cutit, se sterge doar locul respectiv si se unge cu ulei.
Clatitele se pot umple cu gem, cu miere sau finetti.

Ai putea sa faci susan cu miere [ in 2-3 minute ai facut si iese destul de bun big grin ]

Ingrediente:

Pentru o portie:
50 g seminte susan
1 lingurita miere
Mod de preparare:

Intr-o tigaie prealabil incalzita se pun semintele de susan amestecand continuu, deoarece acestea se pot arde foarte repede. Cand incep sa capete o culoare usor aurie se pune mierea amestecand pana la omogenizare(1minut). Apoi se aranjeaza in forma dorita (sau pe o farfurie) si se lasa sa se intareasca.

Pofta buna!

[Daca mai doresti sa faci ceva si nu stii ce, ai putea sa-mi dai un mesaj privat ]
pa-pa :*

2 răspunsuri:
| NimeniCuActe a răspuns:

Tu crezi ca TPU e Gugăl? Fata draga, mai si cauta din cand in cand, nu doar astepta mura-n gura happy

| RainDrop a răspuns:

Semi-mamaliga-in loc de apa si malai, numai apa! big grin