| anda_videan a întrebat:

Cum sa gatesc crevetele astfel incat sa nu fie gretos?

Răspuns Câştigător
| horia_vileu a răspuns:

Mie imi place sa fac paste Penne cu crevete si pui. Se calesc crevetele (cam 5-6 creveti mari) si un piept mic de pui, taiat fasii, impreuna cu o mana de ceapa verde, tocata fin, o cescuta de rosi tocate sau din conserva, apoi condimentezi cu piper rosu si verde, ghimbir tocat fin, putin cimbru si sos salsa. Spre sfarsit, pui o jumatate de ceasca de vin rosu aromat si mai lasi cateva secunde sa prinda gust. Apoi pui sosul peste pastele fierte si voila!

5 răspunsuri:
.Mr.Mike.
| .Mr.Mike. a răspuns:

poti face pachetele din foi de placinta umplute cu creveti.sunt foarte bune.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Frigarui, cu lamiie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca aroma specifica a crevetelui sa nu fie asa puternica, asigura-te ca e curatat de intestine - uita-te pe spinarea lui, trebuie sa aiba o incizie mica. Si ai grija sa fie cat mai proaspat. Daca nu-l poti gati in ziua in care l-ai cumparat, tine-l la gheata si neaparat a doua zi trebuie sa-l gatesti, e un aliment tare perisabil!

| dana_popovici a răspuns:

Eu il gatesc in modul urmator: il curat de invelisul chitinos, pana ramane doar carnea, il calesc in foarte putin in unt cu vin alb si putin rozmarin, la foc iute, apoi pun pun cam doua – trei linguri de smantana proaspata (de frisca) in tigaie si am grija sa nu se taie. La sfarsit, adaug cateva picaturi de otet balsamic sau lamaie verde (ce preferi, lamaia e mai dulce) si presar sare si busuioc verde, tocat marunt. Separat, calesc orez cu bobul lung si cateva linguri de fasole rosie sau neagra in ulei, cu ceapa verde, piper si cateva fasii de ardei rosu. Pe farfurie asezi orezul calit, ca o gramajoara, peste care asezi crevetele, pe deasupra caruia torni sosul de smantana. Poti decora cu o felie de lamaie verde sau busuioc tocat. E delicios!

| cecilia_lungu a răspuns:

Eu il calesc in cateva picaturi de ulei si il stropesc cu cateva picaturi de lamaie (e bun si cu lime). Il mananc alaturi de cartofi natur, cu patrunjel proaspat presarat. E o metoda simplista, dar mie imi place.