Întrebare recomandată | Marian_Dorin_1997 a întrebat:

Cum scap de petele de motorina de pe pantaloni? Help me!

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Din pacate, de multe ori nu prea se reuseste.
Si eu am patit-o cu o vesta de culoare deschisa. Nicicum n-am reusit sa scot petele, dar nici la doua curatatorii profesioniste nu s-a reusit.
Ulterior, cineva mi-a explicat ca, materialele sintetice pot fi atacate de motorina, cand colorantul (carbunele) din motorina se imbiba in materialul textil. Dupa uscare, materialul ramane colorat in nuante de gri.
Am mai desenat cateva "figuri" asemanatoare pe material, iar acum este ca un grafity abstract. unii chiar m-au intrebat cine e artistul big grin

| darrio2007 a răspuns:

Din pacate, in acest caz, doar tomberonul de gunoi te mai ajuta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incearca cu vanish. Gasesti la market-uri / supermarket-uri/ hipermaket-uri poate si la magazinele de cartier. Pui apa calda intr-un lighean, torni vanish, pui pantalonii, lasi sa actioneze o ora sau mai mult apoi bagi la masina cu tot cu apa din lighean. Cam nasoala treaba cu umplutul cuvei cu apa din lighean, dar torni cu un recipient. Nu uita sa pui si detergent in masina. Noroc.

| CapraAfganistana a răspuns:

Da-le foc. 100% eficienţă