Întrebare recomandată | DanaQ a întrebat:

Cum se curata vasele termorezistente de petele de grasime sau arsura ramase dupa utilizare, chiar daca anterior le-am curatat cu detergentii obisnuiti de vase? Exista vreo solutie in comerţ care sa usureze curatarea acestui tip de vase?

Răspuns Câştigător
6 răspunsuri:
| Fatamuntilor a răspuns:

De ani de zile folosesc produsul TRIUMF (stricluta galbena)
Ungi vasul cu ajutorul pensulei dim dotare, lasi sa actioneze cateva minute apoi freci cu burete de bucatarie.Clatesti cu multa apa.
ATENTIE insa foloseste manusi pentru ca este coroziv
Eu sunt multumita de rezultate.

| untu a răspuns:

Cea mai simpla metoda si cea mai eficinta spalare este cenusa dupa arderea lemnului din soba! Pui intr-un vas mai mare si pui apa si un pumn de cenusa si pune vasul murdar si lasa sa fiarba bine si apoi poti sa speli usor vasul fara sa freci si iese ca nou-nout, abia cumparat din magazin! Repeta aceeasi metoda cu alte obiecte metalice murdare cum ar fi strecuratoarea pentru ceai, sfesnice, linguritele de argint, etc... Degeaba ai dat funda!

| Georgette24 a răspuns:

Lamaie cu sare, nisip sau cenusa.

| roxisweet a răspuns:

Sicer sa fiu din bunicii stiu ca cel mai bine se curata cu nisip... daca ai de unde sa iei este cea mai buna solutie dar mai este si o solutie bunisoara vento

| DaryoDDX a răspuns:

bine si frecate cu apa rece, si inmuiate bine mai intai