| anonim_4396 a întrebat:

Cum se desface o nuca de cocos?

Răspuns Câştigător
doiny
| doiny a răspuns:

Se da gaura in mot (unde are 3 pete inchise la culoare) cu un carlig de crosetat si se baga un pai cu care se bea zeama. Se ia un ciocan (sa fie mare), se pune nuca pe ceva tare (sa nu fie gresie) si se face praf cu ciocanul. Dupa ce se desprinde miezul alb de coaja de lemn, se curata cu un cutit partea maro (o coaja mai subtire) si se mananca. Succes!

23 răspunsuri:
| oareunde a răspuns:

nuca de cocos are 3 puncte la unul din varfuri. in unul din ele, exista un punct mic mic, in care intra varful unui cutit. ai un filmulet aici: http://www.youtube.com/watch?v=FW7X8Axtk0E&feature=related

sau asa: http://www.youtube.com/watch?v=E4nC1yol2LU&feature=channel

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dau cu ciocanul in ea de 1 ora si tot nu se spargelaughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Se ia o surubelnita si un ciocan si se baga surubelnita in o gaura din cele trei de sus apoi se rastoarta intr-un pahar si se bea dupa aia dati cu ciocanul in ea si se desprinde coaja tare apoi cu un cutin se taie partea maro deschis

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Incarcati sa gauriti punctele negre de la unul din capetele nucii de cocos(sunt 3 dar numai unul poate fi baurit)bagati un pai si beti sucul sau goliti-l intr-un pahar apoi nu incercati sa spargeti nuca de cocos cu ciocanul ca e munca inutila, luati un tocator de vinete ascutit si loviti nuca la "ecuador" puternic, apoi bagati varful unui cutit si despicati-o, iar coaja maronie nu trebuie neaparat curatata, fiecare cu gustul luibig grin

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai eu am incercat cu toporul si a mers dar si cu celedoua puncte sa bat o surubelnita cuj ciocanulbig grin

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ma copii ma, eu folosesc panza de bomfaier laughing It works.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Faza cu punctele deja le-ai inteles: asta e pentru suc, daca vrei si nuca o asezi pe podea, e bine sa fie gresie, si o lovesti la jumatate cu facaletu. dupa ce ai lovit de vreo 3 ori, se rupe in jumate

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna am castighat o nuca de cocos la kaufland si s-a dovedit a fii goala imi puteti spune si mie de ce?

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Se loveste cu un partea tesita a unui cutit, pe mijloc si va crapa singura.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Are trei puncte inghise si trebuie sa le faci gaura cu cutitul si apoi bei cantinutul cu un paiu mai incolo nu mai stiu

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

O tai cu firastraul

| ADHD a răspuns:

Metodele expuse aici sunt jalnice. Cea mai simpla si practica metoda o gasesti aici http://www.wiki.s8.ro/......ace-cu-ea/

| Tribalm a răspuns:

Cel mai bine dupa ce ii bei sucul este dai cu ciocanu pe ceva tare la unul dintre capete

| andra_5126 a răspuns:

Eu o bag la cuptor, sau o las la soare sau pe calorifer, de obicei se crapa singura, asta cam in 90% din cazuri, trebuie tinuta ceva timp dar se crapa coaja de lemn, nu curge sucul sau faze de genul. mult noroc!

| Boariu_George_1969 a răspuns (pentru andra_5126):

Mersi, Andra, dar cat timp trebuie tinuta la caldura(aproximativ)?

| manmihai79 a răspuns:

Cu flexul mi se pare cel mai rezonabil

| manmihai79 a răspuns:

Cu flexul

| Boariu_George_1969 a răspuns:

Mai daca folosesti flexul e terminata happy

| masivu a răspuns:

Se ia un cutit care nul folosesti sau este mai rau se asaza peste partea lata a nucii si se loveste usor cu batatoru de snitele sau un ciocan. Se desface foarte usor