| anonim_4396 a întrebat:

Cum se fac decoratiunile alea (flori, petale, etc) pentru tort? Multumesc

7 răspunsuri:
mlm
| mlm a răspuns:

Sint facuti din pasta de lapte praf cu miere, se face ca o pasta, o dai la rece apoi poti modela orice tip de decoratiune.

mlm
| mlm a răspuns:

Am uitat scuze, poti colora pasta cu culorant alimentar, pentru a iesi florile colorate.

miruna-apostol
| miruna-apostol a răspuns:

Eu modelez flori, petale si fluturi, folosind urmatoarea reteta:
Pentru modelele din ciocolata alba ai nevoie de :
- 114 gr ciocolata alba
- 42 gr miere artificiala sau miere de albine
Pentru modelele din ciocolata neagra ai nevoie de:
- 114 gr ciocolata neagra
- 56 gr miere artificiala sau miere de albine
Se pune ciocolata la topit pe baie de aburi, intr-un castron metalic.Vasul in care topim ciocolata nu trebuie sa atinga apa din vasul dedesubt. Amestecam continuu cu o lingura de lemn, pana se cand toata ciocolata s-a topit, dupa care luam vasul de pe abur si adaugam toata cantitatea de miere. Amestecam in continuare pana cand toata ciocolata se desprinde de pe peretii vasului.
Ciocolata rezultata o invelim in folie si o punem la frigider pentru cel putin 24 de ore
Apoi ciocolata poate fi folosita la modelaj. Ai grija, daca vrei sa faci frunze sau flori, trebuie sa modelezi petalele intre doua folii de plastic, ca sa eviti incalzirea lor intre degete si sa nu se lipeasca.
Succes!

| gabimaris a răspuns:

Cu talent, materia prima este martipanul!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Din pasta de lapte praf, din icesugar sau din marshmallow.sunt retete diferite pe bloguri. daca vrei imi trimiti un mesaj si iti dau e-mail-ul unei prietene si poti citi pe blogul ei cum se prepara.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu fac trandafirasi pentru tort din sugus-uri... pui o scobitoare si rupi cate o bucatica de sugus pana faci o petala si tot pui una peste alta pe scobitoare pana crezi ca e destul de mare...nu uita...trebuie sa iti pui un castronel cu apa pentru ati muia mainile din cand in cand

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Vreau sa stiu si eu