| carmelita a întrebat:

Cum se fac sandvisurile?thinkingthinking

Răspuns Câştigător
| Rizer a răspuns:

Sendvisuri calde
Ingrediente:
* 300 g toast * 3 linguri margarina cu smantana * 300 g cascaval * 200 g sunca sau costita * 2 castraveciori murati * 2-3 oua * 1/2 legatura patrunjel * sare

Dificultate: medie

Mod de preparare:

1. Aprinzi focul la cuptor. Tai sunca si cascavalul in felii subtiri. Speli si toci marunt patrunjelul. Bati ouale cu verdeata si sare dupa gust. 2. Ungi o tava mare cu 1 lingura margarina. Asezi feliile de paine, pe care intinzi un strat subtire de margarina si suprapui felii de sunca si de cascaval. Ungi cu ouale batute. 3. Introduci tava pentru 15-20 de minute, in cuptorul preincalzit, la foc mic. Servesti sendvisurile calde, alaturi de castraveciori murati de vara.

10 răspunsuri:
| tee a răspuns:

Poti sa faci sandwich cu aproape orice. Eu am stat o perioada in USA unde masa de pranz, adica " Lunch"-ul era in proportie de 95% din sandwich-uri. Cu ton, masline si ceapa rosie si un pic de zeama de lamaie, cu ton cu rosii, maioneza, telina din aceea tulpina, ceapa si zeama de lamaie, din carnati cu ceapa si ardei la cuptor, din ou cu bacon, sau branza, din piept de vita facut la cuptor, taiat subtirel la "slicer" si calit putin in unt cu branza si ciuperci calite (cald), din pastrama cu mustar - foarte bun, din mezeluri cu branza sau fara cu maioneza sau mustar, din piept de pui sau curcan cu rosie si maioneza, BLT (bi- el- ti) Bacon-letuce and tomatoes (Bacon- salata- rosii) si un pic de maioneza si lista poate continua...Erau foarte bune. Pofta Buna!

| ing. a răspuns:

Pai.depinde cum doresti sa la faci.
Le poti face la toaster, sau mai simplu, cu mana tabig grin.
Intre doua felii de paine, pui salam si cascaval de exemplusmug

| Mwhahahaa a răspuns:

Nu exista cuvantul sandvis.tongue
Sandwich straight face lol

| alecs871 a răspuns:

Se ia una bucata felie de salam, 2 felii de paine, si daca se permite luxul se poate pune si un varf de cutit de unt/margarina.
Imi place mult asta Reteta cafelei pe timp de criza :
Se ia o boaba de cafea care se leaga cu o ata si se introduce intr-o cana cu apa si le lasa acolo pret de 5-7 secunde. Dupa aproximativ 3 utilizari se va schimba ata.

| wonderbra a răspuns:

Cu calm si pricepere.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iti trebuie imaginatie, poti sa le faci in 1000 de feluri...fiece dupa gust, mie imi plac cele cu ton sau cu pui yummy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@Chuky.the.killer.doll ia uită-te mai bine în dicţionar

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tai doua feli de paine apoipui merulile dorite pe painw apoi pui a doua felie depaine

| sweety_2724 a răspuns:

Poti sa le faci cum vrei tu, cu ce ai in frigider big grin
cascaval sau branza, sunca, salata, rosii, maioneza daca vrei laughing, si cam atat ar fi. acesta este unul dintre nu stiu cate feluri in care poti sa-ti faci. spor la treabalaughing)

| andreutzaioalexutzafrumi12354 a răspuns:

Paiiii e foarte usor stiu asta pentru ca si pe noi ne-a pus profa de tehno, iti trebuie:
1.trei feli de paine
2.o farfurie de plastic
3.un cutit
4.o cutie de pateu
5.un castravete murat
6.un gogosar
7.doua oua fierte
8.doua felei de cascaval
9.doua felii de salam
10.manancal
sper sa imi dai si mie o funditxa pliz.