| hot_8687 a întrebat:

Cum se face ciorba de legume dreasa cu smantana?happy
As vrea o reteta mai deosebitahappy

Răspuns Câştigător
| Rizer a răspuns:

E curata legumele, ceapa, pastarnacul, patrujelul, ardeiul, morcovul si telina si se toaca marunt, se adauga in oala de ciorba, se pune uleiul si jumatate de cana de apa se calesc 10 minute, apoi se adauga cartofii taiati ca pentru ciorba, se mai calesc 5 minute!

Intr-o alta oala se fierbe apa care se adauga clocotita peste legume! Se mai fierb 10 minute, se adauga pasta tomate, sare, piper, loboda curatata si spalata! Duoa ce s-a terminat se amesteca oul cu smantana si se adauga putin cate putin! La final se pune leusteanul!

4 răspunsuri:
| anad a răspuns:

Dupa ce se fierb legumele, in loc de zeama de varza sau bors, poti sa acresti ciorba si cu zeama de la o lamaie(o pui dupa gust cat vrei de acra). Stingi focul si apoi o dregi cu smantana amestecata cu un galbenus de ou.

| PrINcEss_Y a răspuns:

Tai cubulete ce legume iti plac le pui in oala cu apa, ulei si sare le lasi sa fiarba 5 min. apoi adaugi tarhon murat sau proaspat daca adaugi proaspat mai pui otet dupa gust daca pui murat adaugi di zeama tarhonului mai pui piper sare daca mai trebuie apoi mai fierbi 5-10 min. pana legumele sunt moi, lasi sa se raceasc apoi adaugi un un ou batut amestecat cu smantana. sper sati placa eu sunt inebunita dupa supa asta.

| DenisIonut01 a răspuns:

Ciorba de legume dreasa cu ou si smantana

Ingrediente
Pentru 5-6 portii:

- 60 g ceapa;
- 60 g morcov;
- 150 g telina si albitura;
- 100 g ardei gras;
- 100 g dovlecei;
- 100 g praz;
- 200 g varza alba;
- 200 g cartofi;
- 200 g fasole verde din conserva;
- 100 g rosii proaspete sau in bulion;
- 400 ml bors sau zeama de varza;
- un ou;
- 100 g smantana;
- sare si leustean.

Mod de preparare
Ceapa se taie marunt, iar morcovul, telina si albitura se taie mai mare, taraneste. Se pun la fiert apa cu o lingurita de Knorr Delikat.

Se fierb 10-12 minute, dupa care se adauga ardeiul gras taiat marunt, dovleceii curatati de seminte si taiati cubulete, prazul si varza taiate careuri, cartofii taiati cubulete si fasolea verde taiata bucatele.

Dupa ce toate ingredientele s-au fiert, se adauga rosiile decojite si taiate cubulete si borsul sau zeama de varza fiarta separat. Se adauga smantana si oul batut, se amesteca si se lasa la foc mic inca cateva minute. Se potriveste gustul cu sare, iar inainte de servire se adauga leustean tocat marunt.

Timp de preparare
25 minute

Dificultate
redusa
astept fundita big grin

| spot a răspuns:

Mie imi place supa crem. cu mult otet si smantana. :D http://www.retete-online.com/retete/_supe-creme/supa-cema-de-cartofi-ro.php