| anonim_4396 a întrebat:

Cum se face friptura de miel?

7 răspunsuri:
| JayLeno a răspuns:

La cuptor cu mult usturoi si vin rosu happy

| sidy a răspuns:

Pulpa de miel este cea mai buna pentru friptura.
Aceasta se pirleste putin la focul de la aragaz pentru a arde eventualele fire de blanita ramase.
Se pune apoi pulpa intr-o tava pe marimea fripturii sa nu fie mai mare ca se arde sosul.
Pulpa se face cu sare, piper si boia si se pune deasupra ei ceapa verde si usturoi verde taiate cam de 2 cm.In tava se pune si putin ulei si 1/2 cana cu apa.
Se da tava la cuptor pina prinde o crusta rosiatica deasupra, apoi se intoarce friptura pe partea cealalta.
Din cind in cind se unge friptura cu sos din tava.
Friptura de miel se serveste cu piure de cartofi alaturi dar cel mai bun este cu spanac fiert in lapte si usturoi...
Succes!

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Eu pun bucatile de carne la macerat 3-4 ore. in usturoiata(pregatita de mine asta toamna din usturoi, ardei iute rosu, suc de rosii, delikat). Carnea astfel pregatita se poate face la tava(se poate adauga un pahar cu vin alb) si la gratar.

Bula
| Bula a răspuns:

Sunt multe variante de preparare. Depinde de gust si de marimea mielului. Totodata depinde si de posibilitatile noastre de a-l frige (la cuptor, pe jar, la tava, pe rotisor etc). Mie-mi place cel mal mult la groapa cu jar, cum o fac unii ciobani.

| doruletz a răspuns:

Cum a zis si abitip27, numai ca eu mai adaugceva: can il marinezi adaugi si putin piper, o foaie de dafin si o crenguta de menta verde(a aparut deja). iar atunci cand intetesti focul, cu aproximativ 10 min inainte sa o scoti, adaugi in tava si 250-300 ml de vin rosu demisec, capata friptura un gust mai... placut si mai scoate si mirosul de oaie. Daca tava e mai mica, eu nu mai dau focul mai mare..., in schimb, cand o scot, pun 150ml coniac si flambez un pic... capato o culoare mult mai frumoasa decat rumenul din cuptor!

| abitip27 a răspuns:

Friptura de miel la tava II

Ingrediente
Pulpa de miel 1 buc slanina afumata 50 g usturoi 30 g lamaie 50 g ulei50 g sare

Mod de preparare
Pulpa de miel se curata de pielite, se spala in mai multe ape, se sterge cu un stergar, se freaca cu lamaie, se sareaza si se lasa sa stea doua ore. Se impaneaza pulpa cu slanina si usturoi, se unge cu ulei, se asaza intr-o tava cu putin ulei si putina apa, se da tava la cuptor si se frige la un foc potrivit, stropindu-se din cand in cand cu sosul format in tava. Cand este aproape gata, se intareste focul si nu se mai stropeste cu sos pentru ca pulpa sa se rumeneasca bine, iar coaja sa devina crocanta. Se mananca cu piure de cartofi si salata.