| anonim_4396 a întrebat:

Cum se face vinul fiert? Dati-mi cateva idei, va rog

Răspuns Câştigător
| jahjah a răspuns:

Pentru 1 l: 150 g zahar, 5 g scorţişoară, 5 g cuişoare, 1 l vin roşu. Intr-o cratita curata, in care nu se gateste, se pun zaharul, scortisoara si cuisoarele, peste acestea se toarna vinul si se amesteca. Se pune cratiţa pe foc, acoperita cu un capac si se tine numai pana cind da in clocot pentru ca bautura sa nu-si piarda din aroma. Se strecoara si se serveste in cani. big grin

10 răspunsuri:
| delia_8014 a răspuns:

Poti adauga si putin piper negru macinat in toate retetele pe care le-ai primit deja

| murik a răspuns:

Vin rosu(negru de fapthappy ) scortisoara, de preferat baton, si pentru ca reteta sa detina acele "something" adauga rondele de mar si cateva stafide...

| LittleZyzy a răspuns:

Se fierbe pur si simplu, cu scortisoara si cu zahar

| MihaiA a răspuns:

Fi atenta, dupa gust.
Se pune vin cu zahar la fiert, si cand vezi ca incepe sa dea faca bulburuci ca sa zic asa ( sa fiarba ) pui mar taiat in bucatele, si coaja de portocala, alaturi de scortisoara betze! big grin Cel mai bun vin asta e.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pui vinul rosu(natural) la fiert cu zahar si scortisoara la care pui un adaos de prune uscate. Se serveste iarna dintr-un bol mic si e energie pura (cate un pic).

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Incalzesti strugurii, ii zdrobesti, ii lasi 3 zile, tragi zeama oparita cu un furtun, bagi la beci in luna octombrie si scoti cu o cana in decembrie si bei vin fiert... laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Care este ce mai bun vin pentru fiert

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Asa

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cel mai bun vin pentru fiert este cel rosu, demisec.

| gege a răspuns:

E ceva ce imi place si mie, desi nu prea consum alcool...Se pune la fiert cu zahar, cuisoare, bucatele de mere si coji de portocala...iese ceva bunwinking