| anonim_4396 a întrebat:

Cum se prepara un bait bun pentru iepure la cuptor? Nu stiu varsta iepurelui, am auzit ca daca e tanar nu se mai pune in bait.

Răspuns Câştigător
| Leocerba a răspuns:

Tu stii ca baitul are rolul de a fezanda carnea. Daca iepurele este salbatic,va avea carnea mai atoasa,indiferent de varsta si e nevoie sa-l lasi in bait o noapte-ntreaga,inainte sa-l gatesti. Daca e un iepure de casa, carnea lui e mai pufoasa, mai grasa si mai frageda.Baitul in care-l vei scufunda are rolul de a-i da aroma.
Un bait bun trebuie sa acopere complet carnea, trebuie sa aiba temperatura camerei ca daca-l pui undeva la rece baitul ala n-o sa mai "lucreze-n carne".
Proportiile ar fi asa: 60% apa, 40% otet de vin(dar otetul sa nu fie f concentrat,ca-ti iese bors),foi de dafin,cuisoare,piper boabe,musai usturoi, boabe de mustar.Dai un clocot si lasi sa se raceasca, nu pui apa aia fierbinte peste carne.Eu adaug coaja rasa de lamaie si portocala, astea dau o aroma subtila. Apoi scufund carnea cateva ore.2-3.Cand scot carnea,o spal usor in apa rece, o usuc intr-un prosop, o ung cu uleisi presar sarea.In felul asta se va forma o crusta fina pe deasupra iar in interior carnea va fi mustoasa si aromata.

| bcoriolan a răspuns (pentru Leocerba):

Intrarea mea in randul "bucatarilor" de bloc, se datoreaza uitarii in urma cu multi, multi ani, a partilor... "nemergatoare" a unui iepuras in bait. Gat, coaste, etc, pentru un guias. Intr-o sambata, candva, am gatit la tava, in aragaz, doar mergatoarele. Statuse la bait de joia pana sambata. Intreg.
De lunea, ma apuc de desenat si realizat corpuri de mobilier(corpuri suspendate sub tavan, in hol, apt. cu o camera, unde trebuie "exploatat" totul. Volumetric.).
Si uit de iepuras. 2 saptamaini si 4 zile. Urmarea? Nu l-am aruncat. Am facut un guias. Carnea era rozalie, aromata(busuioc, cimbru, piper, SARE, usturoi si pasta de ardei iuti. De casa. Din ardei cireasa.
Multi nu cred. Aseara, 07.11. 2020, am prajit pe gratar de bloc, de aragaz, cefe puse la innecat, undeva prin septembrie 2020. 9-10 septembrie. Cat? 2 luni? Secretul? Sa fi carnea innecata in ce trebuie!
Pe privat, dau explicatii!

12 răspunsuri:
| Leocerba a răspuns:

Vreau sa stiu cum a iesit! (eventual cu poze? macar pune-mi o fotocopie de la analizele medicale? prietenii mai traiesc si ei? sau ai consumat cu egoism, in singuratate, Leporesul?)

| anonim_4396 explică (pentru Leocerba):

Eu ziceam sa-l las doua nopti in bait, asa ca maine e marea provocare.
Nu testez pe prieteni experimentele mele gastronomice, eventual ii duc la un restaurant si in caz de pateste cineva ceva, am spre cine arata cu degetul.

| Leocerba a răspuns:

2 nopti in bait? @_@
Spune-mi ca otetul nu-i concentrat sau spune-mi ca iepurele este salbatic si-l cheama Tutankhamon, altfel iti iese JELEU si dai vina pe mine crying

| anonim_4396 explică (pentru Leocerba):

Nu e otet, e vin rosu si l-am pus la rece in frigi'. Gasisem alta reteta pana sa raspunzi tu.Nu dau vina pe nimeni, oricum avea nisip pe labute asa ca lasa-l sa se imbete un pic ca cine stie de cand sta in piramide.O sa vorbesc cu un admin sa mai bage o categorie: Barbati la Cratita si acolo sa avem posibilitatea de a primi mesaje instant pe orice gadget conectat la internet.De exemplu daca l-as fi bagat la un cuptor cu microunde high-tech, sa-mi apara pe usa cuptorului inzestrata cu un LED, mesaje de avertizare etc.

| Leocerba a răspuns:

Vai, ce figuri sunteti!
Sa-mi aduceti aminte, candva, sa va povestesc, de vreti de nu vreti, cum am bagat eu in baiț telecomanda de la centrala termica, in timp ce vorbeam la mobil pă șpicăr si am asezat rața, frumos, pe masuta, in hol.
Ca nu-s Da Vinci sa le fac pe toate!

| Dmonik a răspuns:

Fanaticdupamine, cum a fost? Delicios? Nimic nu spui!

Alte răspunsuri
| Dmonik a răspuns:

Cu Leoooooo?
Eu o vanez pe Leo de vreun an si nu am reusit sa dau de ea! sad

| anonim_4396 explică (pentru Dmonik):

Cu iepurele nu cu Leo! paranoic...nu? tongue

| Dmonik a răspuns (pentru anonim_4396):

Ma gandesc acum ca n-o sa stii sa gatesti nici porcul (te invat, daca vrei! tongue ) si ca mi-ar placea sa te vad cum il inviti la o friptura la restaurant!

Alte răspunsuri