| Gustos.ro a întrebat:

Daca ati avea un musafir din strainatate, ce mancaruri traditionale romanesti i-ati oferi?

Răspuns Câştigător
Anna
| Anna a răspuns:

Ciorba cu bors, sarmale cu smantana si mamaligutatongue

84 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bors de gaina dres cu smantana, pui la ceaun cu usturoi si alivanca

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O ciorbita de cartofi cu afumatura, bors si tarhon, sarmale cu carnat si mamaliguta, insotite de o placinta cu branza la cuptor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O ciorbita de cartofi cu afumatura ,bors si tarhon,sarmale cu carnat si mamaliguta,insotite de o placinta cu branza la cuptor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ciorba de peste, tochitura cu mamaliguta si zaibar de la beci

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mititei, sarmalute in foi de vita, mamaliguta cu branza de burduf, poale'n brau cu telemea si o p; acinta cu mere sau branza

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Raspunsul e si funcie de anotimp. Iarna as incepe cu un aperitiv traditional (toba, leiber, sunca afumata, muschi tiganesc si jambon). Toate aceste produse pot fi cumparate la noi in Modova de la Rogelia Falticeni. Credeti-ma, parca sunt facute in casa, mai putin toba pe care o cumpar de la o firma cu sediul in Mircesti.
As continua masa cu o piftie, peste proaspat prajit normal cu mujdei si mamaliguta si apoi o friptura de pui facuta,, taraneste", la ceaun. As incheia masa cu poale in brau, scoase fierbinti din cuptor peste care se pune smantana si zahar.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bineinteles ca una din mancarurile traditionale romanesti
felul unu cred ca ar fi o ciorbita cu galuste si felul doi pipet de pui la gratar cu cartofi prajiti si mamaliguta cu smantana si unt

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sarmalute

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sarmalute in foi de vita

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sarmale cu sos de smantana si usturoi...sunt innebuniti dupa felul acesta de mancare. Ciorba de perisoare. Mititei cu mustar.Bere romaneasca, multa multa!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bors de peste, fasole cu ciolan, saramura de peste;

| luci5555 a răspuns:

Celebrii virsli de Brad si balmos din Apuseni

| luci5555 a răspuns:

Celebrii virsli de Brad cu mustar si balmos din Apuseni

mira
| mira a răspuns:

Sa mai adaug:pui cu smantana si mamaliguta, ciuperci(hribi)cu smantana si cu mamaliguta, scrumbie de Dunare la gratar cu lamaie. Mira

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ok imi plac toate dar de unde iau ac. retete VIRGIL

| didi_2393 a răspuns:

Servim cele 4 feluri:
1. salata de beuf 2. supa de salata verde cu costita afumata 3. tocanita de pui cu paine pe vatra 4. prajitura de mere. Toate asezonate cu un vin rosu de busuioaca.

lolita
| lolita a răspuns:

Iubitul meu este spaniol, prima data cand l-am invitat sa manance a fost incantat. a baut un paharel de tuica, am facut ciorba de pui taraneasca si sarmale (acum sunt preferatele lui) si placinta cu mere. a fost incantat. acum preferatle lui si al prieteñilor sunt sarmalele, friptura de poc la cuptor, micii, ardeii umpluti si ciorba de pui taraneasca. eu sfatuiesc sa faceti mancare traditionala si nu ceea ce o faceti voi in casa pentru familie, sa vada ce bine se manaca in Romania.

| leluc a răspuns:

Tochitura este 100% traditionala. Sarmalele sunt 'furate' de la turci happy si bors de fasole servit rece cu ceapa roshie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

I-as servi mai intii cu aperitive formate din : slaninuta afumata, carne afumata prajita, cas dulce facut de mama, ceapa rosie, cirnati de casa prajiti. Apoi ar urma o supa din gaina de casa cu taietei facuti in casa, carne de gaina fiarta in supa intreaga si umpluta, si apoi pusa in cuptor cu, in loc de muratura servesc iaurt din lapte de bivol cu hrean(foarte bun) si ca desert placinta de mere.Bine inteles ca la aperitive un pahar de rachiu de-ti flutura urechile, apoi un vin abia scos din pivnita.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sarmale

| bya_4288 a răspuns:

Eu i-as oferi sarmalutele traditionale cu varza.big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Locuind in olanda, imi tratez cateodata familia si prietenii care vin la masa cu mancaruri romanesti. cel mai mare succes l-au avut ouale umplute, ardeii umpluti, tocanitza de pui cu usturoi si mamaliga, sarmalele in foi de varza, supa de pui cu taietei, laptele de pasare, budinca de gris cu mere, prajiturile (toate felurile), clatitele cu branza de vaci, papanasii cu smantana si dulceata, salata de sfecla rosie cu hrean, friptura de miel... minusurile ar fi: piftia si ciorba de burta, pe care le gasesc ciudate; tuica e tare (dar placuta la gust), borsul e acru si nu sunt obisnuiti cu gustul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un bors de fasole cu ciolan afumat si binenteles renumitele sarmalute cu smantana si mamaliguta plus ardei iute.
Iar de baut palinca este baza...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ciorba de burta; sarmalute; cozonac.