| danutzaxcs a întrebat:

Daca stie cineva retete de mancare chinezeasca, de preferinta cu carne de pui sau peste, mi-ar face o mare bucurie in prag de week-end. happy

Răspuns Câştigător
| Gratzian a răspuns:

Si eu iubesc mancarea chinezeasca, avantajul meu e ca muncesc ca bucatar si stiu cat de cat sa prepar o mancare si sa. i dau gust... retzeta e in felul urmator. pentru 2 portii iti spun ca nu are rost sa-ti dau retzeta pentru o nunta intreaga big grin, ai nevoie de 2 bucatzi de piept de pui, orez cu bobul lung (acesta nu se lipeste unul de celalal) jumatate de dovlecel, jumatate de ceapa, jumatate de ardei, cateva ciuperci, sos de soia si sos dulce pikant (specific chinezesc) si 4 oua! se pune orezul la fiert cu putina sare, ouale se bat cu putina sare si piper si se face omleta din ele, dupa ce sunt ouale rumene se iau si se taie bucatzele mici ...sau pur s simplu se sfarama cu o furculitza, separat in alata tigaie se pune la calit legumele pe care le avem la indemana (bineinteles dupa ce le-ai taiat foarte marunt (nici asa de marunt incat sa arate ca date prin masina de macinat happy )cand se rumenesc legumele se adouga si omleta si orezul care este fiert, se adouga sare piper si sousl de soia, dupa gust, pieptul de pui se prajeste separat cu cateva ciuperci, se servesc alaturi de sosul dulce pikant, e super bun, vreau sa-mi spui daca ai incercat sa o prepari si daca da cum a fost! pofta buna

2 răspunsuri:
| Gratzian a răspuns:

Nu trebuie sa-mi multumesti, sper doar sa-ti placa... chiar astept un raspuns! big grin

| danutzaxcs explică:

Gratzian, multumesc mult pentru raspunsuri, o sa incerc reteta ta in week-end si o sa-ti spun ce-a iesit. Ca a ta de buna n-o sa iasa, eu sunt bucatareasa doar pentru familia mea, dar de obicei imi cam ies (nu ma laud! laughing. Te pup!