| VisSs a întrebat:

Dati'mi si mie niste retete de prajituri mai usor de facutbig grin sunt incepatoare. (fara linkuri)

3 răspunsuri:
| Bibuşca a răspuns:

Buna!
Ti-as recomanda acest site pentru ca sunt niste prajituri gustoase si foarte simple de facut: http://www.retete-prajituri.eu/prajituri+usoare.
Prajitura cu mere:
ingrediente
Faina alba calitate superioara 150 g un pahar
Zahar 200 g un pahar
Oua 3 buc
Mere Ionatan 4 buc sau orice alt tip de mere mai acrisoare si aromate
Unt 10 g
Pesmet alb/galben 20 g
Praf de copt 1 buc un plic de praf de copt


pasi de urmat
1
Pregatiti ingredientele pentru prajitura cu mere, spalati merele.

2
Luati o forma pentru copt, teflonata, din sticla, etc. Ungeti forma cu unt (untul nu se topeste), presarati pesmet pe fundul si peretii tavii.

3
Merele se curata si se taie bucati medii.

4
Aranjati merele uniform in forma unsa si tapetata cu pesmet.

5
Intr-un bol bateti ouale si adaugati zaharul. Le bateti bine, cu telul sau cel mai bine mixerul, pana se fac spuma.

6
Intr-un pahar amestecati bine faina cu un pliculet de praf de copt, adaugati peste ouale batute spuma.
Amestecati bine.

7
Aluatul obtinut se toarna peste mere, uniform, ca sa le acopere toata suprafata.
Nu va speriati daca se vad merele, aluatul creste foarte bine.

8
Se pune tava la cuptor, la temperatura medie, pana se rumeneste bine.
Dureaza aproximativ 20 de min la 180 de grade C.

9
Dupa ce se raceste putin, se taie cu un cutit prajitura cu mere in bucati de marimea preferata si se scoate din tava cu o paleta.

10
Ca sa fie si mai gustoasa si frumoasa, inainte de servire puteti presara prajitura cu mere cu zahar pudra vanilat.
Mi-a facut-o mama a fost extraordinar de buna ti-as recomanda-o.
Poti vizita si acest site : http://www.ghid-culinar.ro/retete-culinare/tag/prajituri-simple.
Stiu ca ai spus foarte bine fara linkuri dar am gasit niste prajituri atat de gustoase si multe incat ti-am dat si tie site-ul.
Pa, pa!

| Bibuşca a răspuns:

A,si daca ai dori ceva racoritor. Poti face o limonada, capsuni cu zahar si ciresse cu zahar.

Răspuns utilizator avertizat