| VisSs a întrebat:

Dati'mi si mie niste retete de prajituri mai usor de facutbig grin sunt incepatoare. (fara linkuri)

3 răspunsuri:
| Bibuşca a răspuns:

Buna!
Ti-as recomanda acest site pentru ca sunt niste prajituri gustoase si foarte simple de facut: http://www.retete-prajituri.eu/prajituri+usoare.
Prajitura cu mere:
ingrediente
Faina alba calitate superioara 150 g un pahar
Zahar 200 g un pahar
Oua 3 buc
Mere Ionatan 4 buc sau orice alt tip de mere mai acrisoare si aromate
Unt 10 g
Pesmet alb/galben 20 g
Praf de copt 1 buc un plic de praf de copt

pasi de urmat
Pregatiti ingredientele pentru prajitura cu mere, spalati merele.

Luati o forma pentru copt, teflonata, din sticla, etc. Ungeti forma cu unt (untul nu se topeste), presarati pesmet pe fundul si peretii tavii.

Merele se curata si se taie bucati medii.

Aranjati merele uniform in forma unsa si tapetata cu pesmet.

Intr-un bol bateti ouale si adaugati zaharul. Le bateti bine, cu telul sau cel mai bine mixerul, pana se fac spuma.

Intr-un pahar amestecati bine faina cu un pliculet de praf de copt, adaugati peste ouale batute spuma.
Amestecati bine.

Aluatul obtinut se toarna peste mere, uniform, ca sa le acopere toata suprafata.
Nu va speriati daca se vad merele, aluatul creste foarte bine.

Se pune tava la cuptor, la temperatura medie, pana se rumeneste bine.
Dureaza aproximativ 20 de min la 180 de grade C.

Dupa ce se raceste putin, se taie cu un cutit prajitura cu mere in bucati de marimea preferata si se scoate din tava cu o paleta.

Ca sa fie si mai gustoasa si frumoasa, inainte de servire puteti presara prajitura cu mere cu zahar pudra vanilat.
Mi-a facut-o mama a fost extraordinar de buna ti-as recomanda-o.
Poti vizita si acest site : http://www.ghid-culinar.ro/retete-culinare/tag/prajituri-simple.
Stiu ca ai spus foarte bine fara linkuri dar am gasit niste prajituri atat de gustoase si multe incat ti-am dat si tie site-ul.
Pa, pa!

| Bibuşca a răspuns:

A,si daca ai dori ceva racoritor. Poti face o limonada, capsuni cu zahar si ciresse cu zahar.

Răspuns utilizator avertizat