| ItsKareeeen a întrebat:

De câteva nopți am probleme cu gândacii,sunt ca aia negri de bucătărie,dacă nu mă înșel chiar mai măricei, îmi este foarte frică de ei,am înțeles că în cameră trebuie să fie ordine și curățenie, însă am un program destul de ocupat și nu prea am timp de așa ceva,revenind,chiar acum se aude unul umblând prin camera mea,am mai prins unul acum vreo jumătate de oră dar tot la vânat sunt.
Important este, aceștia se pot urca in pat? Am din ăla nu știu cum se explică,care nu poți să te bagi sub el și dacă da, când? Sunt foarte fricoasa mai ales când este vorba despre așa ceva, va rog ajutați-mă.

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca stai la bloc, trebuie facua dezinsectare in TOT blocul TOATE incaperile, subsolul, etc.),
Daca stai la casa, asemanator trebuie dezinsectate toate incaperile.
Vorbeste cu administratorul blocului sau proprietarul casei, sa cheme o firma de dezinsectie, pentru rezolvarea problemei!

| Violleta2022 a răspuns:

Este vremea sa lasi orice alta activitate si sa pui mana sa cureti camera ta si casa, fiindca gandacii vin la mizerie si locul unde gasesc mancare, inmultindu-se teribil de repede si infestand toata casa, mancarea din casa, obiectele din casa, producand boli si bube pe corp.
Ma indoiesc ca nu gasesti 1 ora pe zi sa faci curatenie, asta este doar indolenta si nesimtire.
Uite, vine acum weekendul si ai 2 zile libere, deci 48 de ore in care sa poate face curatenie generala toata casa, fiindca gandacii daca sunt in camera ta, sunt cu siguranta in toata bucataria, camara si oriund emai tineti voi mancare.

| dullcat a răspuns:

Buna.Din pacate da, se pot urca pe tine, in pat.Dar trebuie sa ramai calma daca se intampla asa si eventual sa te speli dupa.Pe mine s-a urcat unul chiar recent, prima data in viata, la un eveniment al orasului in aer liber.laughing) S-a catarat pe scaun, apoi cumva si-a gasit drum pe sub camasa.Fiindca am simtit imediat, a trebuit sa il scot cu mana, deoarece nici nu puteam sa sar in sus ca la desene animate, era totusi un concert de muzica clasica.Am avertizat si doamnele din jur, care ascultau linistite pe scaun fara sa se uite in jos. Ulterior am vazut altul care s-a urcat pe scaunul din fata mea si am plecat.E ok, am supravietuit just fine.

Nu e adevarat ca gandacii trag mereu unde este mizerabil. Ignora comentariile rautacioase. Un om care se ocupa cu dezinsectia spunea ca in multe case relativ curate se pot ivi deoarece nu va fi niciodata 100% curatenie impecabila.De exemplu, cine face curat zilnic sub mobila, frigider, aragaz sau masina de spalat? Nimeni.Mai exista si situatia sa iei gandaci din alta parte si sa ii aduci acasa sau cea in care vin de la vecini.

Iti recomand sa cumperi de la magazin acea seringa din care pui un dozaj extrem de mic, aprocimativ o picatura, in colturi, pe langa pereti etc.E in jur de 60 de lei dar e eficienta.Trebuie actionat imediat, altfel pe masura ce astepti ei se vor tot inmulti.

| relian a răspuns:

Nui vorba dxe ordine, este vorba de mincare, sa nu fie resturi de mincare, firimituri, chestii de genul asta, pe nicaeri.
Aia nu stau daca nu au ce minca.
Cheama pe cei cu dezinsectia, care se ocupa cu asa ceva, macar asa la luna, sau la cateva luni sa dai cu ceva produse.
Daca nu ai banil atunci cauta tu produse si foloseste. Daca stai la bloc, acolo e si mai problema, chiar de tu nu ai avea, au vecinii, asa ca aia misuna peste tot in cautare de mincare.

Daca se urca in pat? Se urca peste tot si pe tine laughing bine nu-ti fac aia nimic, dar normal ca te sperii, mai ales daca dormi si simti ca umbla unu din ala pe tine.

| Lioana a răspuns:

Dă cu insecticid.

| adryang78 a răspuns:

Există la fitofarmacii soluții foarte eficace contra gândacilor. Cumpără și pulverizează prin colțurile casei și pe după mobile, conform instrucțiunilor de pe ambalaj. Vânzătorul/vânzătoarea îți poate recomanda cea mai eficientă soluție.

| vodami92 a răspuns:

Praf pentru gandaci este ideal! nici mie nu mi-au placut vreodata!

| Gabrielll3 a răspuns:

Identifica si astupa locurile pe unde pot intra. In camera poate fi curatenie desavarsita daca au pe unde intra, ei te viziteaza.

Ameninta-i ca ii mananci daca mai vin.