| anonim_4396 a întrebat:

De ce se taie smantana in timpul fierberii?

Răspuns Câştigător
blonda_suprema
| blonda_suprema a răspuns:

Incearca sa folosesti smantana speciala pentru mancare. E de la Dorna, de la President, si nu mai stiu ce marci mai sunt. E smantana aceea la cutii patrate care se gasesc la produsele pasteurizate. E foarte gustoasa si o sa vezi ca daca o folosesti nu o sa se mai taie.

6 răspunsuri:
| sidy a răspuns:

Cred ca vorbesti despre smantina cu care vrei sa dregi ciorba, nu?
Intotdeauna, ia smantina intr-un bol, amestec-o bine cu un galbenus daca vrei sa pui si galbenus pentru dres si apoi ia un polonic de ciorba si rastoarna-l peste smantina in bol.
Invirte bine si rastoarna compozitia in oala cu ciorba, NUMAI dupa ce ai stins focul sub ea!

| didona a răspuns:

Daca vrei o explicatie stiintifica, nu cred ca eu o pot da....se coaguleaza cazeina sau grasimile.
Mie insa nu mi se intampla sa am astfel de necazuri. Niciodata nu mi se taie smantana la fiert.
Procedez in felul urmator: desfac 1-2 linguri de faina in putina apa rece, apoi adaug treptat smantana, omogenizez bine si apoi o pun la fiert sau o torn in bors, peste pui etc. Astfel, smantana ramine legata.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Snmantana se fierbe la foc ff mic, asa nu se taie

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Smantana se taie doar daca focul e prea mare, incearca la foc ff mic amestecand mereu...

| jade_1369 a răspuns:

Pentru ca nu e naturala.Incearca sa iei una fara conservanti si fara alte adaosuri, citeste la ingrediente!

| violeta_1192 a răspuns:

Smantana se taie pentru ca nu are deajunsa grasime, in timpul fierberii se poate pune doar acea smantana care are peste 22%.