| anonim_4396 a întrebat:

Din ce se obtine vanilina?

Răspuns Câştigător
doiny
| doiny a răspuns:

Substanţă organică foarte aromată care se extrage din fructul de vanilie sau care se obţine pe cale sintetică, folosită în alimentaţie si în parfumerie.

4 răspunsuri:
.Mr.Mike.
| .Mr.Mike. a răspuns:

Dupa denumire cred ca se obtine din Vanilie.chiar crezi ca daca dai cautare pe google nu gasesti? eu sunt sigur ca gasesti...laughing

IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

Din fructele arborelui de vanilie.

| MiKuTzZzA a răspuns:

vanilia este polenizată numai de albinele mexicane şi de păsările colibri, capabile să penetreze membrana dură care separă pistilul de staminele plantei. În afara Mexicului, vanilia trebuie polenizată manual. Acest procedeu complicat face ca vanilia să fie unul dintre cele mai costisitoare condimente din lume.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Se obtine din fructul (pastaie)de vanilla planiflora, o specie din america larina, la descoperirea americii, spaniolii iau pus numele de VAINA care inseamna pastaie