| 6Anonim9 a întrebat:

E corect sa pui termometrul pe perete? Intreb asta pentru ca mereu este mai rece peretele decat aerul din camera si poate ca influenteaza...

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pui termometrul pe un perete interior, nu pe unul exterior.

| Violleta2022 a răspuns:

Temomentrul d eperete il pui categoric pe perete, dar te asigur ca nu-l pui pe peretele cu exteriorul si nici pe cel cu soba de gaz sau calorifer.

| Fatamuntilor a răspuns:

Pe perete, cam la jumatatea distantei dintre podea si tavan.

| ALGator a răspuns:

Daca il folosesti ca pe un etalon relativ atunci e corect. Te intereseaza sa monitorizezi cit de cit temperatura.
Pentru comparatie, poti muta termomentrul in mijlocul camerei la aceeasi inaltime. Probabil ca de vorba de vreo jumatate de grad diferenta daca la peretele unde l-ai avut aerul circula liber.

| sasa1sasa1sasa1 a răspuns:

Si ai grija, sa nu bata soarele in termometru. Atunci, va arata temperatura mai ridicata decat este in camera. Am patit-o eu cu termostatul happy