| Leea1234 a întrebat:

Exista hrean, in spania? daca "da" cum se numeste in spaniola? dar leustean?
multumesc anticipat!

18 răspunsuri:
lolita
| lolita a răspuns:

Vad ca ai gasit raspunsul, totusi eu nu am vazut leustean in Spania.

| Barajag a răspuns:

Hola, se dice rabano picante.Cuidate muchohappy

| Barajag a răspuns:

Iar la leustean se zice=lovagebig grin

| gicadinspania a răspuns (pentru Barajag):

Incearca Apio. LOVAGE ai gasit-o in google.eronat

| JeSa a răspuns:

Există, şi anume : - hrean = rábano picante, iar - leuştean = lovagehappy

| Leea1234 explică:

Oameni buni, asta a fost primul lucru pe care l-am facut, am intrat pe google translate, si am gasit si eu aceleasi denumiri numai ca in magazine, piete s. a. m. d. nu se gasesc legumele respective, poate sunt ele in dictionar, dar in magazine nu! sau cel putin eu nu le-am gasit!
multumesc oricum pentru ajutor!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se numeste levistico, se gaseste in andorra.Hrean nu exista, este un nabo picant alb, asemanator cu hreanul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da exista hrean in spania si se numeste:rabano picante

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Rabano picante

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dupa cum ti-ai dat seama si singura, hreanul si leusteanul sun doua dintre multele `chestii`de pe la noi care nu se gasesc in Spania! solutia?! pachet de acasa! succes!

| gicadinspania a răspuns:

Se numeste rabano salvaje dar eu am cautat si nu am gasitsi leustean incearca APIO.cel mai bine pachet de acasa spanioliii nu au nimic bun happy

| Leea1234 explică (pentru gicadinspania):

Apio --- este telina de la noi, numai ca astia folosesc doar frunzele nu si radacina (sau cel putin eu n-am vazut )

| gicadinspania a răspuns:

Cum zicea un baiat mai jos ca leustean se numeste levistico nu exisat nici in dictionarul explicativ al limbii spaniole.deci nu va mai luati dupa traducere in google

| gicadinspania a răspuns:

LOVAGE=LEUSTEAN vine din engleza nicidecum spaniola

| gicadinspania a răspuns:

Hrean =RABANO silvestre=RABANO salvaje=RABANO picante=RABANO rusticano

| Daniela_Maria_1971 a răspuns:

Hrean = rabano picante
leustean = apio de monte
ghimbir =jengribe

| Rafila_Maria_1962 a răspuns:

Hrean exista in RIVAS linga MADRD si ii spun rabano picante am cumparat eu

| Nistor_Elena_Nutica_1984 a răspuns:

Leustean la toata lumea care le am aratat zice ca e cilantru aici unde stau eu iar radacina de telina se numeste navo, apio care il foloseste ei e ca o ridiche dea noastra nici de cum telina, eu o comand la aprozar nu prea se vinde peste tot, hrean nu am vazut pe aici