| FataOreo a întrebat:

FUNDA
Spuneti-mi si mie o reteta simpla, dar gustoasa pentru pregatit frappe. Ms

Răspuns Câştigător
| Mikaela a răspuns:

Timp de preparare:
5 minute (complexitate redusa)

Ingrediente:
pentru 6 portii: 9 lingurite ness cafe
6 lingurite zahar
6 cupe de inghetata de vanilie
6 - 12 cuburi de gheata
frisca

Mod de preparare:
Se freaca bine nessul cu zaharul si cu apa, adaugata cite putin pina cind se obtine aproximativ 1 litru de ness. Se toarna amestecul in 6 pahare inalte - de cocktail -, care se umplu aproximativ jumatate; se adauga cite o cupa de inghetata, 1- 2 cuburi de gheata si frisca, dupa gust. Se pot folosi in loc de apa, la prepararea nessului, Coca-cola sau Pepsi-Cola. In acest caz dureaza ceva mai mult din cauza spumei.
Se infige un pai si se serveste foarte rece.
Sper ca o sa iti placa!happy

2 răspunsuri:
| redtulip a răspuns:

Jumatate cana de cafea naturala rece, 3 linguri inghetata de cafea (sau ciocolata) 2 lingurite zahar si 2 lingurite de rom daca ai...Frisca separat batuta (cam o cana de frisca batuta) si toate amestecate in blender. Spor!

| Larisa a răspuns:

2lingurite de ness,zahar dupa gust,doua cuburi de gheata si un strop de apa sa omogenizezi cafeaua,apoi se completeaza cu lapte.le agiti bine, apoi torni intr-un pahar tip sonda si adaugi dupa preferinte frisca sau inghetata, sau ceva crema de whisky.simplu,nu? bafta