| Raluuuca89 a întrebat:

Hei! Paste Carbonara bune de unde sa comand si eu? Ma intereseaza o firma care livreaza si la domiciliu

De la Cucina di david ati comandat? - http://cucinadidavid.ro/
Sau pizzicato?
merci!

1 răspuns:
| Fatamuntilor a răspuns:

La cat de simplu se face Carbonara, nu iti mai vine sa comanzi...
Cumperi o punga de spaghetii, 200 gr bacon sau costita, 200 gr smantana, 2 oua. Usturoi cred ca ai in casa.
Pui la fiert apa cu sare (eu pun si putin ulei )Cand apa fierbe pui spaghetele, le apesi usor (se inmoie, incap intregi)Lasi sa fiarba 3-4 minute, apoi vasul acoperit 15 minute.
Intre timp prajesti 2 catei de usturoi, pe ulteriol il scoti ..In uleul ala pui baconul, il prajesti putin.
Cand pastele sunt umflate, le strecori, le clatesti.Intru-un vas rezistent la cuptor pui pastele, baconul. Faci un amestec din smantana si ou, torni deasupra si dai la cuptor pentru maxim 10 minute!