| Coral7 a întrebat:

as vrea si eu sa imi ziceti cateva retete de prajituri nu foarte complicate. Ca saptamana viitoare o sa vina cea mai buna prietena a mea la mine si vrem sa facem o prajitura. Si s-a bazat pe mine la faza cu alesul prajiturii si nu am nici o idee. Va rog fara prea multe link-uri ca imi merge prost netu. Ca daca nu, le luam singura. Multumesc mult. Ce-a mai buna prajitura primeste funda

Răspuns Câştigător
3 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| noglases1 a răspuns:

Timp de preparare:
30 minute (complexitate redusa)

Ingrediente:
1 pachet de piscoturi
1 cutie de 250 gr mascarpone
3 oua
4 cesti de cafea neindulcita
1 esenta de migdale de 10 ml
200 gr zahar
1 lingura de cacao
un varf de lingura cu sare

Mod de preparare:
Separi galbenusurile de albusuri un albus il pastrezi celelate 2 nu-ti trebuiesc. Freci cu mixerul galbenusurile cu zaharul pana ce se topeste tot, pui mascarpone peste galbenusuri si le amesteci omogenizezi bine. Aparte bati albusul de ou spuma cu sarea (sarea accentueaza gustul dulce) si-l torni peste crema de mascarpone. Amesteci cu lingura totul si pui esenta de migdale.

Intre timp, intr-un vas dreptunghiular sau patrat cu peretii inalti pui un rand de piscoturi inmuiate in cafea, un rand de crema si tot asa. La sfarsit termini cu crema deasupra si presari cu strecuratoarea cacao.

O dai la rece, e mai buna a doua zi!

| noglases1 a răspuns:

Am uitat sa precizez:d, reteta este de tiramisu