| ÎmplumutPufuieţiDalNuiMaiDauÎnapoi a întrebat:

Imi place foarte mult sa mananc echilibrat (desii manac si dulciuri, fast food, prajeli etc.). Imi place foarte mult salata bulgareasca (masline, carne, rosii, ceapa, castravete, ardei, ou fiert + condimente) dar si cea,, romaneasca" (rosii, castraveti, ceapa, branza etc). Imi puteti da si alte feluri de salate, care nu necesita condimente din acestea, cum sa zic,, mai greu de gasit". Pentru ca stau in Rosiorii de Vede (un orasel mic)si pe aici nu se gasesc foarte multe chestii. Deci spuneti'mi si mie o reteta buna.(salata)
Multumesc anticipat. FUNDA + vot :* (raspunsul sa contina ingredientele si modul de preparare).

Răspuns Câştigător
| luiza a răspuns:

Salata americana
Ingrediente: - 400 g rosii,- 400 g cartofi fierti,- 200 g telina,- 200 g ceapa,- 4 buc oua fierte,- 100 g ulei,- 3 g piper,- 30 g sare,- 20 g patrunjel (frunze). Mod de preparare: Se curata tomatele de pielita, se taie felii, amestecandu-se cu cartofii fierti in coaja, curatati si taiati felii, telina taiata fideluta, rondelele de ceapa si feliile de oua. Se adauga otet, ulei, sare si piper. Se amesteca totul si se decoreaza cu verdeata tocata marunt.

3 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

De care vrei? Salata de varza, salata de vinete, salata de "boeuf" care la noi se face in general cu carne de pui nu de vitel. laughing
Salata de varza: aprox. 1 kg varza, 2-3 rosii, ardei, tai varza marunt, rosiile si ardeii felii, adaugi ulei, otet, sare si alte condimente dupa gust.
Salata de vinete: 2-3 vinete se coc de preferinta in jar, se curata de coaja, se lasa sa se scurga zeama din ele, apoi se toaca marunt. Se ia o ceapa mare si doi ardei si se taie marunt si se amesteca cu vinetele, se pune o lingura de ulei in compozitie si se condimeteaza dupa gust.
Pentru salata de 'boeuf' ai nevoie de cartofi fierti, carne de pui sau de vitel fiarta, zarzavaturi fierte (poti de exemplu cand faci supa de pui cu taietei sa pui mai multe zarzavaturi si le scoti din zeama pentru supa si le pui la salata, la fel si cu carnea), castraveti murati sau masline, oua fierte, se taie marunt si se amesteca, se face maioneza, cea mai mare parte din maioneza intra in compozitie iar o mica parte se pastreaza pentru decor, se pune compozitia intr-o tava si i se da forma unei tarte si se acopera cu restul de maioneza. Se folosesc castraveti murati, rondele de morcov fiert, albus de ou fiert pentru decor. Si am uitat, compozitia 'se condimenteaza dupa gust' - sare, piper, etc.
Salate poti face din orice: legume, fructe, zarzavaturi, cu sau fara carne, ulei samd.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună! Iată aici două reţete de salată, bune la gust şi uşor de făcut, cu condimente clasice, nepretenţioase.
http://www.lecturirecenzate.ro/2010/12/17/salate-salate/

| ÎmplumutPufuieţiDalNuiMaiDauÎnapoi explică:

Ms luiza smug foarte buna reteta