| Dana_plescau a întrebat:

Imi puteti da o reteta de gaspacho pe care sa o fi gatit-o si voi?

3 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Este un preparat de vara. Am urmarit reteta anterioara si prin comparatie eu nu pun ceapa. O prepar rapid si simplu in blender.Nu decojesc rosiile, fiindca oricum se maruntesc fin in blender. Obisnuiesc sa pun si miez de paine in compozitie pentru a fi mai consistenta supa. Mira

tundenana
| tundenana a răspuns:

4 rosii coapte, 2 castraveti mici, 1 ardei verde mare, 1 ardei rosu mare, o ceapa rosie mare, 2 catei de usturoi, 1 lingura de maghiran uscat sau proaspat tocat marunt, 2 linguri de suc de lamaie, 3 linguri de ulei de masline, sare, piper si putin zahar (daca vrei) dupa gust.
Rosiile se pun in apa care fierbe pentru 1 min dupa care se decojesc, se taie cuburi, castravetii se curata si se taie cuburi, ardeii la fel, ceapa si usturoiul la fel, dupa care toate ingredientele se pun in blender si se mixeaza bine bine ...se pune, lamaia, uleiul, sare, piper, zahar se mixeaza din nou bine, Supa obtinuta se pune intr-o oala si se pune multa gheata dupa care se pune la frigider o ora pentru a se combina bine gusturile. Se serveste rece este o supa de vara cu oua fiert tare care se taie rondele si cu legume crude... este o reteta originala din Spania de la un prieten care traieste acolo... e ffff buna... pofta mare