| IForgotMyNameAgain a întrebat:

In a doua etapa a dietei Dukan pot combina legumele cu proteinele? Sau trebuie sa e consum in zile diferite? Funda happy

Răspuns Câştigător
| miTzuliK93 a răspuns:

Da, poti. De-altfel, vad ca si asa e recomandat, mai ales pentru cei care vor sa piarda in greutate cat mai mult.

http://dietadukan.ro/regimul/etapa-2-croaziera

Ai in link-ul acela intrebari frecvente care se pun despre dieta. Daca citesti aisa gasesti nu numai raspunsul la intrebarea asta a ta, dar si al altora care stau pe vine. Ti-am dat link decat sa-ti dau copy / paste. E mai bine asa.

2 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

"Aceasta faza consta in alternarea a doua regimuri: unul de proteine + legume si unul doar de proteine precum in perioada de atac, pana cand ajungeti la greutatea dorita. Am descris deja in detaliu in ce consta regimul de proteine asa ca acum ne vom indrepta atentia spre regimul de proteine + legume. Care este ritmul de alternare al celor doua regimuri? Ritmul de alternare intre regimul de proteine + legume si cel doar de proteine nu este fix ci depinde de la caz la caz. La inceputul practicii sale Doctorul Dukan a recomandat alternarea din 5 in 5 zile: adica 5 zile de proteine + legume urmate de 5 zile doar de proteine. Dar, dupa multi ani de practica, Doctorul Dukan a observat ca, mai ales pentru persoanele care doresc sa piarda mai mult de 10kg, alternarea din 1 in 1 zile a functionat extrem de bine: adica o zi proteine + legume urmata de o zi de proteine, sampd. In sumar, doctorul recomanda alternarea de la 1 zi la 1 zi, dar si cea din 5 in 5 zile este OK. In functie de caz mai sunt posibile cateva alte optiuni. Haideti sa le rezumam pe toate:

Persoanele care vor ca perioada de alternare sa dureze cat mai putin: daca doriti sa pierdeti mai putin de 10kg si de asemenea sunteti dispusi sa suferiti mai mult pentru ca pierderea sa fie mai rapida, se recomanda alternarea din 5 in 5 zile;
Persoanele care vor sa piarda mai mult de 10 kg: Optiunea de mai sus functioneaza OK pentru persoanele care nu trebuie sa piarda prea multa greutate dar pentru cele care au nevoie de mai mult de 10kg este posibil ca regimul de mai sus sa fie prea greu de urmat pentru o perioada indelungata. Astfel, la fel de eficace, este si regimul de alternare de 1 zi. Deci o zi de proteine urmata de o zi de proteine + legume.
Persoanele care vor sa piarda mai putin de 5 kg: pentru aceste persoane care nu au nevoie sa piarda prea multa greutate mai este posibila si alternarea 2/7. Adica 2 zile pe saptamana de proteine pure plus 5 zile pe saptamana de proteine + legume.
Persoanele care vor sa piarda mai putin de 2kg: in aceasta categorie intra doamnele / domnisoarele care desi slabe, mai doresc sa piarda 1 kg / 2 kg de pe coapse, etc. In acest caz se poate urma alternarea 2/0: adica 2 zile de proteine pure (recomandabil lunea si joia) si restul saptamanii regim normal dar fara excese." - SURSA :
http://dietadukan.ro/regimul/etapa-2-croaziera

Deci, spre exemplu, "alternarea din 5 in 5 zile: adica 5 zile de proteine + legume urmate de 5 zile doar de proteine."

Toate cele bune.

| Blamely a răspuns:

Da, poți și chiar ar trebui.