| sysymysy a întrebat:

La ce pot prepara carnatii de bere?

Răspuns Câştigător
| nana a răspuns:

Salut sysymysy.Carnatii de bere sunt specifici berii prin gustul lor putin särat si picant. Ii poti garnisii cum doresti, dupä gustul si imaginatia ta. Eu ii prefer cu mämäligutä si se preparä in felul urmätor: Faci o mämäligutä mai tare, o rästorni pe o tavä, o intinzi bine sä nu aibe grosimea mai mare de o felie de paine si o lasi la räcit. Tai 4 cepe rondele pe care le asezi pe fundul unei tigäi cu suprafata mai intinsä, pui 4 carnati de bere peste ea, ii intepi sä nu pocneascä si sä elibereze sucul si savoarea lor, torni un pahar de bere blondä sau neagrä, un pahar de apä si un strop de ulei peste ei, pui tigaia pe foc cu un capac deasupra si lasi la foc domol circa 15-20 de minute. In timp ce se fac carnatii tai mämäliga, care deja s-a racit in trunghiuri de 15-20 de centimetrii, incingi un gril cu striatii, din acela care se pune pe aragaz, ungi fiecare tringhi de mämäligutä cu ulei si le pui pe grillul incins bine sä sfaraie si sä facä striatiile specifice lui. Nu le intorci pana nu au prins acele dungi pe ele. Le scoti pe un fund de lemn, le asezi frumos in formä de razä, pui aläturi carnatii de bere cu sosul si ceapa in care s-au fäcut, castraveciori murati sau orice altä salatä pe care o ai la indemanä si servesti. Deja mi-a läsat gura apä, ha ha ha. Sper sä iti placä, dacä da merit funditä? Glumesc, dacä vrei i-mi dai dacä nu oricum vä doresc poftä bunä si cand vei bea un pahar de bere rece la acest preparat sä iti aduci aminte de mine.Garantat vei face furori cu el. Promite-mi cä il vei inceca. Pup nana

3 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

La tava sau la gratar.

| KisaTheCute a răspuns:

Mie imi plac cu cartofi prajiti. :X:X
Nana, am incercat reteta ta e absolut delicioasa =p~=p~ :X:X:X Sosul e incredibil de bun =p~. Iar carnaciorii au o savoare minunata. :X NANA MERITA FUNDITA :X

| mamarutza1 a răspuns:

La piure sau cu un sos tzatzici! Sau cu niste cartofi natur! fundita te looog!