| eemanon a întrebat:

Ma puteti ajuta cu niste retete de dulciuri cu branza de vaci? Mersi mult!

8 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Găsești câte vrei, www.gustos.ro
Pa, pa.

mira
| mira a răspuns:

Recomand papanasi fierti sau prajiti si mai ales alivanca.Gasesti retetele pe net.

| morningstar a răspuns:

Am mancat odata o prajitura foarte buna si frumoasa ca aspect.
Continea blat alb facut in tava mare din vreo 5-6 oua. Apoi, deasupra, branza dulce pusa dupa ce blatul era copt si racit. Branza avea coaja de lamaie, zahar, stafide si zahar vanilat. Era pusa sa fie cam de aceeasi grosime cu blatul. Deasupra era pusa o budinca cu Fanta: se prepara un plic de budinca de vanilie, numai ca in loc de lapte, se pune acceasi cantitate de suc Fanta de portocale. Se intinde imediat peste crema de branza. Prajitura se pastreaza la rece, in frigider. Este frumoasa ca aspect pentru ca budinca de deasupra va fi de un portocaliu transparent, ca gelatina. Se taie in forma de dreptunghiuri mici sau pastrate/ triunguiri. Optional, se poate orna cu frisca deasupra si fulgi de migdale pe margini sau se poate servi ca atare.
* se poate face si sub forma de tort.
Pofta buna si spor la gatit!

| eliaclodia a răspuns:

Cea mai simpla, dupa parerea mea e cu foi de placinta cumparate, doar tapetezi tava, pui foi unse cu ulei, branza de vaci sarata cu ce vrei in ea, simpla, sunca, condimente, cascaval, masline, oua fierte, ce vrei sau branza de vaci cu zahar, esenta de vanile, rom, ce vrei, stafide, nuci, caise, fara fructe cu fructe, apoi inca un rand de foi unse cu ulei si gata, la cuptor.
2. Macaroane cu lapte cat sa se umfle, nu sa pluteasca dupa fiert, branza de vaci, oua batute spuma, zahar, stafide, ce iti mai trece prin cap, la cuptor pana se rumeneste la suprafata. Gata.
3. Fursecuri facute in casa, crema de branza de vaci cu miere, zahar, esente, peste fursecuri, glazura de zmeura sau ce glazura vrei peste. Mere coapte langa. Fursecurile: o canuta ulei, o canuta zahar, trei faina, un ou, ceva esente, stafide. Freci oul cu zahar, apoi torni uleiul, apoi faina, nu mai stiu daca puneam praf de copt, am pus si scortisoara candva, luat cu lingurita gramajoare si puse in tava. Sau in loc de fursecuri, biscuiti sau blat de tort, de prajituri, ce vrei sub crema de branza de vaci. Te joci si tu.
4. Asta as face si eu, ca nu am facut inca. Un tort cu branza de vaci, stafide multe si invelit in crema de ciocolata sau crema de cacao:unt plus zahar plus cacao plus frisca batuta, amestecate toate. Inmuiat blatul cu rom adevarat si pot sa pun peste crema de cacao, nuca de cocos rasa. Mor de pofta, ar fi ca Dots sau cum se numesc batoanele alea cu branza de vaci.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Uite o reteta buna de-a Laurei Sava,
http://www.laurasava.ro/2010/01/26/budinca-din-branza-de-vaci/
Te pup, nu ai pentru ce!