| Alasia a întrebat:

Ma puteti ajuta va rog? Cum se prepara avocado?

Răspuns Câştigător
| trixie13 a răspuns:

Avocado cu ton

Timp de preparare:
15 minute (complexitate redusa)

Ingrediente:
2 buc. avocado,
2 conserve ton in suc propriu,
zeama de lamaie,
sare,
piper

Mod de preparare:
Se taie fructul de avocado in doua, longitudinal, se indeparteaza samburele, se scoate miezul cu o linguita, intr-un castron. Atentie, nu atuncati cojile!
Separat, se scurge tonul, se amesteca cu putina zeama de lamaie, cu sare si piper.
Puneti tonul preparat peste miezul de avocado si amestecati pana obtineti o pasta. Apoi, umpleti cojile de avocado cu pasta rezultata.
Se tin la frigider pana se racesc!
Asta e doar o posibilitate mai cauta pe internet guacamole:! sper ca te'am ajuttat

5 răspunsuri:
| pwp a răspuns:

Pai... e un fruct exotic, il cumperi dintr-un hipermarket

| LolaKissTheGirl a răspuns:

Din avocado poti face guacamole, o pasta foarte gustoasa ce se unge pe paine.
Mod de preparare:

- fructele de avocado sa fie coapte bine, le speli si le tai in doua. Scoti samburii si cu o lingura scoti pulpa din coaja.
- intr-un blender (optional) pui pulpa de fruct, o ceapa taiata fin si o rosie maruntita bine.
- sare si piper dupa gust.
- dai bine prin blender pana obtii o pasta fina.
- daca nu ai blender, merge si cu furculita, dar e mai greu si pasta nu e asa de fina.
- va iesi o pasta verde, dar sa o consumi pe loc, ca altfel se oxideaza stratul de deasupra si devine negru. Nu e toxica astfel, doar putin inestetica, poti sa dai jos stratul de deasupra daca iti ramane pasta si pe mai tarziu.
- se mananca pe paine (prajita e super), cu rosii felii

| Kqzu97 a răspuns:

Avocado nu se prepara=))Avocado este un fruct/leguma exotic/a :))nu stiu ce e si din el/ea se face Guacamole, si mai multe uita-te p`aici: http://www.retete-gustoase.ro/retete-avocado

| Pisicuța a răspuns:

Avocado este un fruct nu o prajitura sau altceva O. o

| Alasia explică:

Ok, cumpara prima data un avocado, si manancal ca pe orice fruct vezi poti? avocado se prepara draga mea in caz ca nu stiai. si data viitoare informeazate inainte sa comentezi ceva despre ce habarnai