| AlleAlllexandra a întrebat:

Mai am o nelamurire my friends! Cum se face grisul cu lapte? Grisul se amesteca cu laptele atunci cand el fierbe? Fundoii! (Scz categoria)

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
GRIS CU LAPTE
1 l lapte, 11 linguri gris, 6 linguri zahar,
1 pliculet zahar vanilat.
Laptele se pune sa fiarba cu zaharul si zaharul vanilat.Cand laptele incepe sa clocoteasca, se toarna usor, usor grisul si se amesteca incontinuu pentru a evita formarea cocoloaselor.Se lasa sa fiarba la foc mic cca 10-15 minute, pana ce grisul este fiert si a inceput sa se ingroasa.
Se rastoarna in castronase.
Te pup!

2 răspunsuri:
| michelia a răspuns:

Torni grisul in ploaie ( treptat adica) cind fierbe laptele si mesteci continuu cu un tel in forma de para ( din ala ca pentru mamaliga). Ai grija, sa nu se faca cocoloase. Zaharul il pui dupa ce fierbe grisul si il mai lasi acolo sa se topeasca, amestecind mereu.
Daca iese prea gros, mai pui niste lapte.