| litere123 a întrebat:

Mi-am spălat sandalele cu detergent și acestea s-au albit la exterior. Deși le-am limpezit de mai multe ori, petele albe revin. Le-am ținut și la soare, ce-i drept și cred că astfel s-au deteriorat. Nu știu exact materialul, dar sunt un fel de benzi din plastic (polistiren gen) îmbrăcate în pânză neagră. Sunt confortabile și înalte. Cum pot remedia situația?

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Incearca sa le clatesti mai bine cu apa si otet alimentar, ca ala elimina detergentul.
Si nu le usca la soare, ca-i fortata uscarea si apar pete albe.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu poți.

| dullcat a răspuns:

Confirm si eu ca otetul e bun pentru clatire.Totusi, esti sigur ca acele pete nu sunt de la transpiratie? Multa lume se trezeste cu pete albe pe haine, deoarece transpiratia e formata din apa si sare(saruri), care se cristalizeaza.