| BiaBiBianca a întrebat:

Nu stiu daca e categoria potrivita...dar asta e! Deci, eu am o papusa (Barbie) si din greseala i-am dat cu markerul pe fata. De la un simplu punct s-a extins pe toata fata....am incercat pasta de dinti, acetona, sapunuri dar nimic! Markerul este de la Castel Faber (o firma foarte buna )!
Deci, stiti cum pot scoate pata? Va rog sa-mi scrieti!

Răspuns Câştigător
| Arthiom a răspuns:

Poti incerca sa freci usor fata papusii cu glaspapier fin(din acela pentru fierul de calcat sau mai fin), dar foarte usor, dupa dai cu pasta de dinti, lasi putin, clatesti si incerci cu fond de ten sa atunci chipul la culoarea originala(asta in cazul in care dupa ce freci cu glaspapier si aplici pasta de dinti chipul e fad). DAR, mai cauta si alte metoda, aceasta nu merge la toate tipurile de plastic si cauciuc sau silicon.

4 răspunsuri:
| Morenna10 a răspuns:

Alcool sanitar

| OoBunnyoO a răspuns:

Din pacate nu cred ca mai poti sa o scoti pentru ca cerneala a intrat in cauciuc. Incearca poate sa o dai cu putin fond de ten pe zona respectiva.
Si eu cand eram mica am patit la fel si nu am mai putut sa o curat in totalitate. Incearca, totusi sfatul lui Snitzii, dar ai mare grija sa faci totul foarte delicat pentru a evita decolorarea fetei si extinderea petei.
In cel mai rau caz, te-ai putea prefece ca este o alunita sau un semn din nastere? Asta daca punctul respectiv nu este foarte mare evident. Eu asta am facut cu papusa mea, mi s-a parut mai speciala dupa. Nu puteam sa o ignor doar pentru ca are un semn din nastere sau a avut un mic "accident". tongue

| MariMarik17 a răspuns:

Scumpo nu se mai poate scoate pata decat cu acetona, dar asta numai daca nu vrei sa mai aiba fata.Nu sunt sanse sa ti-o repari.Imi pare rau.

| BiaBiBianca explică:

Va multumesc tuturor! Voi incerca toate medodele propuse.