| puppy16 a întrebat:

Sall!:* puteti sa imi dati niste retete mai simple dar fara cuptor?:S funda:*

Răspuns Câştigător
| lucrezzz a răspuns:

Buna! chec in cana la microunde este o reteta foarte simpla:
Ingrediente pentru doua cani de prajitura tongue

- 8 linguri rase de faina
- 8 linguri rase de zahar
- 2 linguri de cacao neagra
- cate 1/2 lingurita de praf de copt pentru fiecare cana
- 2 oua
- 6 linguri de lapte
- 6 linguri de ulei
- 2 cani goale

In fiecare cana puneti 4 linguri (rase) de faina, 1 lingura de cacao, 4 linguri de zahar (la fel de rase) si cate 1/2 lingurita de praf de copt.
Amestecati cu vigoare ingredientele uscate.
Adaugati oul (cate unul la fiecare cana)
Amestecati din nou, pana cand intreaga compozitie s-a omogenizat, adaugati apoi 3 linguri de ulei si 3 linguri de lapte, amestecati din nou - si gata! happy
Cana merge la cuptorul cu microunde setat la 850 de wati ( merge si la 700 de wati ) pentru exact 4 minute.
Dupa trecerea timpului regulamentar nu se mai admite nici o prelungire, extragem cana cu grija, ca e fierbinte, si o introducem pe urmatoarea, pregatita la fel.
O lasam sa se raceasca 1-2 minute si extragem checul din cana (iese foarte usor, treceti doar o lama de cutit de jur imprejur)
Se poate taia felii, pudra cu zahar praf, unge cu gem sau nutella, etc.
Sper sa iti fie de folos!

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
BULGARI DIN BISCUITI SI NUCA
Ai nevoie de:50 g de cacao, 2 cani cu zahar, 500 g biscuiti simpli, 200 g margarina, 1 cana nuca macinata, 1/2 cana cu apa.
Cum procedezi:Fierbi apa cu zaharul si adaugi cacao si nuca.Dai la rece,apoi adaugi margarina,biscuitii rasi sau pisati amestecand foarte bine. Dupa gust, poti adauga si esenta de care doresti, zahar vanilat.
Din aceasta compozitie formezi in palma bulgari pe care le poti tavali prin zahar pudra, nuca de cocos.
Sper din suflet sa-ti fiu de folos!
Pa, pa!