Întrebare recomandată | mTw a întrebat:

Am niste tricouri negre si efectiv toate prind scame intotdeauna, indiferent cu ce le spala mama.

Ce solutii ar fi pentru a nu mai prinde?

9 răspunsuri:
| untu a răspuns:

Ai masina de spalat automat? Daca da, foloseste o solutie de detergent-balsam,, PERWOLL''in sticluta de plastic neagra, numai pentru spalat rufele de culori negre sau culori mai inchise! Baga in lighean sau in masina de spalat rufe automat cate o capac de sticla de solutie,, PERWOLL'' in apa si poti sa mai adaugi si un pic de detergent in timpul spalarii se va proteja rufele de scame si se va faca ca culorile sa devina in culori viu-colorate!

| Idkidk a răspuns:

Bună,

Păi sunt mai multe moduri, îţi iei un aparat de scame sau tricouri din material mai bun, oricum cât de bune ar fi, toate fac scame la un moment dat. Îţi recomand un detergent de calitate şi poate şti acele ''chestii'' cu ''folii'' pe care le pui de exemplu pe material şi iei scamele, poate te ajută.
Have a nice day!

| dragosbogdan001 a răspuns:

Daca materialul este facut astfel incat se umple de scame, nu ai ce face ca sa nu se mai prinda.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E vorba despre materialul din care sunt confectionate. Eu in locul tau as renunta la ele si mi-as lua altele de mai buna calitate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Foloseste detergent lichid pentru rufe negre de la perwoll si o rola de hartie pentru scame.

| AutumnDay a răspuns:

Solutia perfecta: rola de scame: http://www.ikea.com/ro/ro/catalog/products/60109436/
Asa arata, costa 5 lei in Pepco si ai 3 suluri asa, nu unul. Pepco gasesti in mall-uri, dar role de genul gasesti si in magazine micute cu prostii pentru casa. sunt super eficiente pentru. scame si merg perfect si pentru. a,, peria" pisica :)) vine de trag la curatat de par.

| BloodyLips a răspuns:

Sa iti iei tricouri din materiale bune.

| Beres_Andrei_1982 a răspuns:

Sa le schimbi

| Denis14 a răspuns:

Un aparat de scame, cu el ai putea sa iti scoti usor scamele de pe haine