| Clarx a întrebat:

Am o problema: am un aparat de fitness metalic pe care l-am zgariat din greseala pe o parte cu un obiect metalic, si s-a dus vopseaua metalica. Cu ce as putea reface vopseaua metalica? Am acoperit zgarietura cu vopsea de acuarele, dar nu straluceste si nu rezista daca o stergi puternic. De exemplu, am vazut la TV un fel de marker care reface vopseaua dar costa cam mult si trebuie sa fac comanda si nu sunt sigur. Stiiti alte alternative mai ieftine si mai eficiente? Funda pentru cea mai buna alternativa!

Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

Nu stiu daca merge cu acele markere care toate sunt de marketing -sa se vanda, in realitate ele nu fac nicio branza.
Vopseaua de pe aparatul tau de care zici este facuta in camp electrostatic intr-o incapere speciala de vopsit.
Ceea ce poti face tu este sa descoperi nuanta care iti trebuie si sa iti faci o vopsea la spray (400 ml) care sa reziste pe metal, banuiesc ca de asta ai nevoie, costa undeva la 5-60 de lei maxim, important este ca pigmentii sa fie pentru ceea ce iti trebuie si nu nuanta.Cauta la tine-n oras un magazin care prepara vopsele de asta si explica-i celui de acolo, sigur o sa stie ce sa te indrume.

| Clarx explică (pentru Simpatic):

Multumesc pentru solutie!

1 răspuns: