| sunshinecrisu a întrebat:

Salut TPU,

Ce tip de becuri pot folosit la urmatorul variator/dimmer?

Variator de tensiune rotativ 60-325VA
Schneider Electric
Gama: Sedna (SDN2200421)
Tensiunea maxima de utilizare: 230V;
Curent nominal: 10A;
Frecventa: 50Hz;
Puterea aparenta (VA): 60-325;
Grad protectie: IP20

Multumesc!

Răspuns Câştigător
| smart01 a răspuns:

Salut. Sper sa nu ma insel, dar variatoarele Schneider se folosesc in general pentru lampi florescente, lampi cu halogen sau pentru becuri cu LED. Teoretic, se pot folosi si cu becuri incandescente, insa acestea nu se preteaza intotdeauna la variatorele de tensiune. In ceea ce priveste tipul de becuri, cel putin daca vorbim despre becuri cu LED, acest variator pare sa se potriveasca la mai toate tipurile de becuri. Majoritatea functioneaza pe tensiune de 230V. Trebuie doar sa te uiti cu atentie a specificatiile producatorului atunci cand cumperi becuri.
Te poti uita de exemplu aici : http://lightsmart.ro/becuri-led sa vezi ca specificatiile tehnice nu prea difera la becurile cu LED, doar puterea in wati si in lumeni.