Întrebare recomandată | 10Bubico a întrebat:

Dati-mi si mie niste rete de milkshake-uri sau de bauturi racoritoare sa le pot face la blender big grin!

Răspuns Câştigător
| spiridus25 a răspuns:

Pentru un milkshake de ciocolata, poti adauga in blender lapte, una-doua lingurite de cacao, o lingurita sau doua de zahar si cateva cuburi de gheata. Amesteca la viteza mare cateva minute si... gata! Poti sa ornezi la sfarsit cu o cireasa sau o capsuna, pentru un efect mai interesant.

Milkshake-ul de capsuni se realizeaza intr-un mod similar: adaugi in blender lapte, cateva capsuni taiate bucatele si cuburi de gheata. Amesteci pana devine omogen si e gata.

Pentru un milkshake de vanilie, poti alege o "scurtatura" si sa adaugi lapte si inghetata de vanilie (in loc de un baton de vanilie si cuburi de gheata). Poti sa ornezi cu cereale, fructe sau chiar bucatele sau sirop de ciocolata.

Si, daca te-ai plictisit de aceste trei arome, iti propunem si alte retete, mai ingenioase:

Shake de fructe de padure – lapte, fructe de padure (dupa sezon, mure, afine, zmeura...), suc de mere si gheata.
Shake cu unt de arahide – lapte, doua linguri de unt de arahide, gheata si, la sfarsit, sirop de ciocolata.
Shake cu ciocolata si cirese – lapte, doua-trei lingurite de cacao, doua-trei lingurite de zahar, cateva cirese si gheata. Orneaza cu o cireasa si putina frisca.
Shake consistent cu vanilie – lapte, budinca de vanilie, gheata.
Shake irlandez – lapte, crema de lichior, gheata.
Shake de banane – lapte, o banana taiata felii, fulgi de ciocolata (sau ciocolata razuita). Orneaza cu frisca si fulgi de ciocolata.
Shake de cafea – lapte, cafea instant si o cupa de inghetata de vanilie.
http://suntfericita.manager.ro/milkshake-cu-mere-si-scortisoara-4226.htm
http://www.retete-

gustoase.ro/retete-blender-milkshake?local_session=OQTAq%252FoAwvkQsSErqT1A%252FRpmKg0PC%252B51yxvfXDIYUrc%253D
http://www.petitchef.ro/retete/milkshake
http://www.libertatea.ro/detalii/articol/milkshake-uri-VEDETA-516931.html
http://www.bucataras.ro/cautare-retete/tag/milkshake.html
https://www.youtube.com/watch?v=vYY0c0aJN8w
http://www.unica.ro/articol/retete-ingenioase-milkshake-6045

12 răspunsuri:
| MălinaSophy a răspuns:

Sunt asa de multe happy Pai cea mai buna pentru mine ar fi reteta de Frappucino.O ceasca de ness (facut cu apa rece) topping de caramel cam 2 linguri, o cana de lapte, gheata cat cuprinde si o lingurita de esenta de migdale si vanilie pentru gustul de amaretto. Pupici

| Daiana01 a răspuns:

Iced Frappé,

Este un fel de cafea rece cu gheata. Ai nevoie de gheata, caramel, lapte si frisca.
Pui toate ingredientele in blender iar a final pui totul intr-un pahar si dupa aia pui frisca si putin caramel peste.

Cantitatea depinde de cata bautura vrei sa faci. Parerea mea este ca este bine cand pui cat mai multe gheata.

Este o bautura care si eu o fac acasa si este super buna.

Succes!

| AndreiGelato a răspuns:

Ceva simplu si bun big grin : capsuni, banane, lapte, miere si nuca de cocos in ce cantitate consideri tu.

| ComanAndreeaIulia a răspuns:

Pentru un milkshake de ciocolata, poti adauga in blender lapte, una-doua lingurite de cacao, o lingurita sau doua de zahar si cateva cuburi de gheata. Amesteca la viteza mare cateva minute si... gata! Poti sa ornezi la sfarsit cu o cireasa sau o capsuna, pentru un efect mai interesant.
Milkshake-ul de capsuni se realizeaza intr-un mod similar: adaugi in blender lapte, cateva capsuni taiate bucatele si cuburi de gheata. Amesteci pana devine omogen si e gata.
Shake de banane – lapte, o banana taiata felii, fulgi de ciocolata (sau ciocolata razuita). Orneaza cu frisca si fulgi de ciocolata.

Shake de fructe de padure – lapte, fructe de padure (dupa sezon, mure, afine, zmeura...), suc de mere si gheata.
Shake cu unt de arahide – lapte, doua linguri de unt de arahide, gheata si, la sfarsit, sirop de ciocolata.
Shake cu ciocolata si cirese – lapte, doua-trei lingurite de cacao, doua-trei lingurite de zahar, cateva cirese si gheata. Orneaza cu o cireasa si putina frisca.

| AceAlchemist a răspuns:

Yummy! Cea mai simpla chestie care o fac eu: pui in blender capsuni si banane (sau orice alt fruct), lapte si zahar si...ta-da! Milkshake natural simplu, ieftin si foarte gustoswinking

| laris777 a răspuns:

Buna!
milkshake cu fructe de padure si zmeura
ai nevoie de
-lapte
-zmeura
-fructe de padure
-unpic de zahar

Pui zmeura si si fructele de padure adaugi laptele pui zaharul si dupa ce ai gatat tot pui si niste gheata

| madalina1714 a răspuns:

Shake de fructe de padure – lapte, fructe de padure (dupa sezon, mure, afine, zmeura...), suc de mere si gheata.
Shake cu unt de arahide – lapte, doua linguri de unt de arahide, gheata si, la sfarsit, sirop de ciocolata.
Shake cu ciocolata si cirese – lapte, doua-trei lingurite de cacao, doua-trei lingurite de zahar, cateva cirese si gheata. Orneaza cu o cireasa si putina frisca.
Shake consistent cu vanilie – lapte, budinca de vanilie, gheata.
Shake irlandez – lapte, crema de lichior, gheata.
Shake de banane – lapte, o banana taiata felii, fulgi de ciocolata (sau ciocolata razuita). Orneaza cu frisca si fulgi de ciocolata.
Shake de cafea – lapte, cafea instant si o cupa de inghetata de vanilie.

| Emanuel_Giuraniuc_1999 a răspuns:

Pune in blender fructe(eu de obicei fac din pepene rosu, galben si zmeura), adauga smantana si putin lapte. happy Sper ca te-a ajutat.