| MyNameIsJohnny a întrebat:

ma puteti ajuta? Accept orice sfaturi... Colegii la scoala ma bat si isi bat joc de mine acum a venit vacanta dar cand o sa inceapa scoala mi-e frica ca iar o sa se intample asa. ajutati-ma va rog. orice sfat. Scuzati-mi categoria.

Răspuns Câştigător
| Crux a răspuns:

Fraților, voi citiți ce aberații scrieți? Cum dracu să încurajați un comportament violent..auzi..să le dea bomboane, bani şi totul când ăia cer ceva! Doamne sfinte! Pe ce lume trăim? Nu-mi vine să cred!
Copile, tu spune-le, în primul rând, părinților...detaliază ce se întâmplă şi roagă-i se te mute la altă şcoală, explică-le că nu te simți bine şi că ai colegi răi. În al doilea rând, vorbeşte cu dirigintele. Cum adică nu are ce face? Copiii ăştia bătăuşi şi şmerechi merită castrați, măcar să nu se mai reproducă! Dirigintele trebuie să ia atitudine. De exmatriculare, puncte scăzute la purtare, nu a auzit nimeni?

25 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Du-te la judo/karate.

| danay72 a răspuns:

Sper sa te ajute acest articol.
TINERII SE ÎNTREABĂ
Ce pot face dacă sunt victima bullyingului?

Ce este bullyingul?
De ce recurg unii la bullying?
Cine sunt ţintele preferate ale agresorilor?
Ce poţi face dacă eşti victima bullyingului?
Citeşte, de asemenea, sugestiile altor tineri şi cuvintele unei profesoare referitoare la acest comportament şi rezolvă chestionarul Bullying.

Bullyingul este o problemă serioasă. Potrivit unui studiu efectuat în Marea Britanie, peste 40% dintre sinuciderile din rândul tinerilor mediatizate la nivel naţional au avut, după cât se pare, legătură şi cu bullyingul.

Ce este bullyingul?

Bullyingul (din englezescul „to bully", care înseamnă a tiraniza, a intimida, a agresa, a brutaliza) nu se referă doar la agresiuni de natură fizică. Iată ce forme mai poate îmbrăca acesta:

Atacuri verbale. „Fetele pot avea o vorbire foarte agresivă", spune Celine, care are 20 de ani. „N-am să uit niciodată cum mă porecleau şi ce-mi spuneau. M-au făcut să mă simt lipsită de valoare şi respinsă. Aş fi preferat să-mi învineţească un ochi decât să-mi vorbească astfel."
Excludere socială. „Colegii de şcoală au început să mă evite", mărturiseşte Haley, care are 18 ani. „La prânz, se aşezau la masă în aşa fel încât să nu lase loc şi pentru mine. Un an întreg am mâncat singură şi am plâns."
Cyberbullying. „Apăsând doar câteva taste de computer, îi poţi distruge cuiva reputaţia — sau chiar viaţa. Pare o exagerare, însă se poate întâmpla", spune Daniel, care are 14 ani. Cyberbullyingul implică şi trimiterea de fotografii sau mesaje compromiţătoare cu ajutorul mobilului.
De ce recurg unii la bullying?

Iată câteva motive:

Ei înşişi au fost cândva tiranizaţi. „Mă săturasem să fiu bătaia de joc a colegilor, prin urmare am început şi eu să-i terorizez pe alţii, ca să fiu acceptat", recunoaşte un tânăr pe nume Antonio. „Mai târziu, privind în urmă, mi-am dat seama cât de greşit mă comportasem."
Au avut modele negative. „De multe ori, tinerii care recurg la bullying îi tratează pe alţii... aşa cum i-au văzut pe părinţii lor, pe fraţii lor mai mari sau pe alţi membri ai familiei tratându-i pe alţii", scrie Jay McGraw în cartea sa Life Strategies for Dealing With Bullies.
Au un aer de superioritate, în realitate fiind nesiguri de ei. „Copiii care îi tiranizează pe alţii au un aer de superioritate, care maschează adesea răni afective adânci şi un sentiment de incompetenţă", afirmă Barbara Coloroso în cartea sa The Bully, the Bullied, and the Bystander.
Cine sunt ţintele preferate ale agresorilor?

Singuraticii. Unii tineri cărora le lipsesc aptitudinile sociale se izolează şi devin ţinte uşoare ale acestor agresori.

Tinerii consideraţi diferiţi. Unii ajung ţinta bullyingului din cauza înfăţişării, a rasei ori a religiei sau chiar a unei dizabilităţi, de fapt din cauza oricărui aspect de care un bully s-ar putea lega.
Tinerii cărora le lipseşte încrederea de sine. Un bully îi observă imediat pe cei ce au o părere negativă despre propria persoană. Întrucât nu ripostează, aceştia ajung de regulă ţintele preferate ale unui astfel de tiran.
Ce poţi face dacă eşti victima bullyingului?

Nu reacţiona. „Cei ce tiranizează vor să ştie că au reuşit să te facă să te simţi un nimeni", spune o tânără pe nume Kylie. „Dacă nu reacţionezi, îşi pierd interesul." Biblia afirmă: „Cel înţelept îşi păstrează spiritul calm până la capăt" (Proverbele 29:11).

Nu răspunde cu aceeaşi monedă. Răzbunarea nu va face decât să agraveze problema, nu să o rezolve. Biblia sfătuieşte: „Nu întoarceţi nimănui rău pentru rău" (Romani 12:17; Proverbele 24:19).
Nu căuta necazul cu lumânarea. Pe cât posibil, evită oamenii şi situaţiile care ar putea favoriza bullyingul (Proverbele 22:3).
Încearcă să răspunzi într-o manieră neaşteptată. Biblia spune: „Un răspuns blând îndepărtează furia" (Proverbele 15:1).
Foloseşte-ţi umorul. Dacă un bully te face gras, ai putea pur şi simplu să ridici din umeri şi să zici: „Aş putea da jos câteva kilograme!".
Pleacă. „Tăcerea arată că eşti matur şi că eşti mai puternic decât persoana care te hărţuieşte", spune Nora, care are 19 ani. „Dovedeşti că ai stăpânire de sine, ceea ce agresorului îi lipseşte."
Clădeşte-ţi încrederea de sine. „Agresorii observă când nu eşti relaxat, spune o fată pe nume Rita, şi profită de ocazie ca să distrugă şi urma de încredere de sine pe care o mai ai."
Vorbeşte cu cineva. Potrivit unui sondaj, peste jumătate dintre victimele cyberbullyingului nu vorbesc cu nimeni despre ce se întâmplă, probabil din cauza ruşinii (îndeosebi în cazul băieţilor) sau de frică să nu o păţească mai rău. Dar nu uita, tocmai pe asta mizează agresorii. Faptul de a vorbi cu cineva este primul pas spre a pune capăt coşmarului.
Sugestiile altor tineri

„Evită locurile şi situaţiile în care poţi ajunge o ţintă uşoară a agresorilor. Şi nu uita că şi ei au problemele lor. Dacă vei ţine cont de asta, cuvintele lor nu te vor răni atât de mult." (Antonio)
„Fii sigur pe tine! Să nu-ţi fie frică să-ţi susţii punctul de vedere. Mulţi tirani dau înapoi când observă că nu le permiţi să te domine şi că nu ţi-e teamă." (Jessica)
Cuvintele unei profesoare

„Bullyingul este o problemă gravă. La şcoala unde am predat eu, elevii — până şi cei de clasa a III-a — se încăierau chiar în timpul orei! Există copii cărora le place să-i terorizeze pe alţii deoarece aceasta le dă sentimentul că sunt populari şi că au putere.

Multe victime ezită să vorbească despre ce li se întâmplă de teamă că agresorii se vor răzbuna sau că unii colegi de clasă îi vor considera pârâcioşi. De asemenea, unii se îndoiesc că situaţia s-ar putea îmbunătăţi. Cu toate acestea, i-aş îndemna pe toţi cei ce sunt victime ale bullyingului să nu le fie teamă să vorbească. E cel mai bun lucru pe care-l pot face, iar aceasta l-ar putea împiedica pe agresor să facă şi alte victime." (Jenilee, o fostă profesoară din Statele Unite)
Bullying — Chestionar
Adevărat sau fals
Bullyingul există de mii de ani.
Bullyingul nu este decât tachinare inofensivă. Nu e chiar atât de grav.
Cel mai bun mod de a pune capăt bullyingului este să ripostezi.
Tu eşti de vină dacă ajungi o victimă a intimidărilor.
Unii care au fost tiranizaţi devin ei înşişi tirani.
Dacă asişti la astfel de agresiuni, cel mai bine e să le ignori.
În spatele vorbirii arogante, tiranii sunt în realitate nesiguri de ei.
Aceşti agresori se pot schimba.
RĂSPUNSURI
Adevărat. Biblia ne vorbeşte despre nefilimi, persoane al căror nume înseamnă „cei ce îi fac pe alţii să cadă" (Geneza 6:4, nota de subsol).
Fals. Bullyingul poate fi o chestiune de viaţă şi de moarte. Din nefericire, unii care au fost supuşi neîntrerupt la un astfel de tratament au ajuns să se sinucidă.
Fals. Agresorii sunt adesea mai puternici din punct de vedere fizic decât victimele lor, încercările de a răspunde cu aceeaşi monedă fiind inutile.
Fals. Nimeni nu merită să fie tiranizat. Tiranii sunt pe deplin răspunzători de acţiunile lor.
Adevărat. Din nefericire, unii îşi aruncă frustrările asupra altora, tratându-i aşa cum au fost şi ei trataţi.
Fals. Nu există spectatori nevinovaţi. Dacă asişti la scene de intimidare şi nu spui nimic, devii părtaş mai degrabă la problemă decât la rezolvarea ei.
Adevărat. Deşi unii agresori sunt încrezuţi, mulţi sunt nesiguri de ei şi îi calcă pe ceilalţi în picioare doar ca să se simtă bine.
Adevărat. Dacă se intervine la timp şi dacă primesc ajutorul adecvat, agresorii îşi pot schimba modul de gândire, precum şi comportamentul

| MyNameIsJohnny explică (pentru danay72):

E bun dar pana am citit am si obosit. laughing

| danay72 a răspuns (pentru MyNameIsJohnny):

Poți sa găsești un filmuleț despre,, cum sa pui la punct un agresor fără pumni,, pe situl jw.org secțiunea adolescenți, animație pe tabla.Asa e, a fost un articol lung, dar sper sa îți fie de folos.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Iti angajezi bodyguard boss. La modul serios imi pare rau pentru tine, si noi ne mai bateam in scoli acum 40 de ani dar acum e epidemie f grava. Probabil esti un copil mai linistit, mai retras sau fizicul tau este mai firav decat majoritatea si ai de tras. Nu este doar problema ta. Rezolvarea e numai la cadrele scolii, parintii, mutarea la alta scoala cel mai bun. Nu poate nimeni din afara sa te ajute. In ce clasa esti?

| MyNameIsJohnny explică (pentru Popescu_Eugen_1964):

Am trecut a 4-a.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru MyNameIsJohnny):

Inca un an si scapi. Incearca sa te incadrezi altfel in colectiv in cl 5. Probleme de astea sunt si intre adulti uneori pentru ca asa-i lumea. Trebuie sa te adaptezi / calesti. Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Spune-i lu dirigă-ta sau fă un sport de contact (care te va ajuta și pe viitor)

| MarianaNiculescu a răspuns:

Pai nu poti sa ii spui directorului?

| Coquina5 a răspuns:

Asa e cand ai parinti inapti care nu te invata sa te bati sau sa te aperi.

si acum o sa-mi zica cineva "dar el poate nu le-a zis parintilor!".
pai fah/bah proasto/prostule, care meriti si tu sterilizat/a, un parinte cu adevarat inteligent simte cand ceva nu e in regula cu copilul lui, orice copil batut e mai trist, mai retras/inchis in el, e destul de evident ca trebuie sa te implici de la sine, fara sa ti se mai spuna.

| xDragosel007 a răspuns:

Exista: diriginte sau invatator, director! Ai unde sa te spovedesti.

| Beutz a răspuns:

Spune-i directorului.

| MyNameIsJohnny explică:

Parintii si dirigintele stiu... Dar nu se rezolva nimic.

| DevilNight01 a răspuns:

Singurul sfat pe care t-il pot da e RIPOSTEAZA cand vine cineva la tine sa iti dea una dai si tu una si mai tare ca in alt fel daca te duci la diriginti... decat o sa ai dea o pedeapsa sau o sa ai zica sa nu mai dea in tine si degeaba faptul ca ai spus la diriginti o sa agraveze situatia o sa iti dea si mai rau pentru ca ai facut asta deci daca il sperii tu chiar ca o sa inceteze bafta sper ca t-eam ajutat nu uita daca iti da una raspundei cu inca una intoarce situatia nu baga mai multe persoane in ia ca nu o sa serveasca la nimic

| Popescu_AdrYan_1994 a răspuns:

Da tu nu ai parinti?

| Gabriella_Anna_Cristinna_1999 a răspuns:

Ca uneori directori sau diriginți își bat capu, degeaba le spun si ei continua, mai stiu o fata cu care făceau mai rau decât cu tine si a vrut sa se mute, cred ca ar fi bine sa te muți, daca nu te poți muta încearcă sa vb frumos cu ei, sau intr-o zi adu bomboane la școala si spune cine vrea, încearcă sa te porți frumos cu toți, spune daca si-a făcut tema sau are nevoie, sau daca dați test spune ca ajuți tu daca poți! Sa te porți frumos, cu mine când am fost in clasa a 3 sau a 4 un băiat s-a purtat urat cu mine, dar in clasa a 5 am stat cu el in banca si acum suntem doar la același liceu si ne salutam, ne înțelegem super, sunt uni mai nebuni, daca vede ca tu ii bagi in seama ei continua, trebuie sa fi indiferent! Daca cineva se ia de mine de ex si eu tot răspund la provocați acea persoana continua, vede ca ma poate influența! Nu ai ce sa faci, uni sunt prosti! Ce Clasa esti?

| MyNameIsJohnny explică (pentru Gabriella_Anna_Cristinna_1999):

Cum sa le dau bomboane. Daca intreaba parintii ce fac cu ele, ce le zic, uite tata am si eu niste copii care ma bat si le duc bomboane?

| Gabriella_Anna_Cristinna_1999 a răspuns:

Nu înțeleg uni oameni, pentru ce ca faceți cont pe TPU daca habar nu aveți de un sfat? Sau ceva! Așa pot si eu sa ii spun lui " ba mergi cu câinele la școala sa ii luate pe toți "! Sa îmi arat si eu prostia! Băiatul vorbește serios, dar uni va bateți joc, ce sa facă părinți ca degeaba le spune ca ei nu asculta! Părinți acestui băiat de iubesc, ei sunt miliardari dar nu își dau bani pentru tampiti care i-l bat pe el!

| Gabriella_Anna_Cristinna_1999 a răspuns:

Ai dreptate! Am spus ca trebuie sa se mute, ma gândeam ca se liniștesc daca se poarta el frumos dar na, nu stiu cum fac. mai bine vorbește cu părinți tai sau dirigintele dar sunt diriginți care nu fac nimic,

| Gabriella_Anna_Cristinna_1999 a răspuns:

Dar sa le scada punctele la purtare sau sa ii exmatriculeze daca nu se muta, dar sunt uni cărora nu le pasa si 5 la purtare sa aibă.

| MucH a răspuns:

Salut,din clasa a -5-a,findca eram nou, colegii iai bateau joc de mine, si eram trist, dar intr-o luna am ajuns sa ne intelegem deci fa ca mine:ei zic in clasa de ecemplu:Cine are un pix/foaie/creion(fi de ajutor) etc. asa ca eu eram pregatit si le tot dadeam si le imprumutam bani si mergeam in pauze la banca lor ...stiu ca e greu sa te tot dai pe langa ei dar asta este si acum, in clasa a -7-a stau cu cel mai amuzant si destept baiat in banca si toata lumea vine la noi la banca si ne baga pe amandoi in seama (si ma inteleg bine si cu fetele)... apropo, mai un sfat, poti sa le castigi increderea si ei sa iti spuna si sa le spui cele mai mari secrete dar trebuie sa te tii si tare la scoala
BAFTA! Funda?

| starBerry a răspuns:

Omule, eu zic să te muți la altă școală și să-ți faci o reputație mai bună.

Răspuns utilizator avertizat
| Vlad217 a răspuns:

Poti spune părinților, dirigintei. Si încearcă sa le întorci replica dar mai buna prima variantă

| UrsulEpileptic a răspuns:

E amuzant ca voi chiar credeti ca cu director/diriginte rezolvati ceva. Copiii astia se vor potoli doar cand le-o va da cineva mai mare peste bot. Transferul in alta unitate de invatamant nu va rezolva nimic. In viata nu rezolvi nimic daca fugi de probleme. In schimb cel cu funda care a sugerat sa vorbesti cu parintii tai are dreptate din punctul asta de vedere. Parintii ar trebui sa inteleaga ce se intampla si sa iti dea sfaturi bune in legatura cu ce ar trebui sa faci. Mai departe trebuir decat sa iti dai seama ca ei fac misto/baza de tine pentru ca ti-e frica sa le-o intorci. Fa si tu misto de ei, intoarce-le vorbele. Nu conteaza ca te vor mai lovi, important e sa vada ca nu ti-e frica de ei si la un moment dat se vor lua de cineva care nu le intoarce vorbele aruncate aiurea. Dirigintele/directorul nu vor lua in serios problema decat daca sunteti mai maricei dar din poza nu cred ca esti a 8-a macar. Ei vor considera ca sunteti mici si faceti prostii ca asa e la varsta voastra. Poate doar daca ai noroc de un diriginte foarte protectiv. Dar daca vei lua masuri in sensul asta sa stii ca nu se vor potoli daca nu vor fi pedepsiti suficient si va fi mai rau dupa. Poti si sa incerci sa vorbesti cu ei daca consideri(scuzati cacofonia) ca are cine sa te asculte nu sa vorbesti cu peretii. Multi nu realizeaza ce efect au batjocora si loviturile asupra cuiva