| MollieAK47 a întrebat:

Salut, TPU. Recent (acum 2 zile) am luat decizia supremă de a nu mai consuma băuturile "răcoritoare" din comerț (Cola, energizante etc.), deoarece sunt foarte toxice, dar știți și voi asta. Acum, cu ce pot înlocui acele băuturi? Vreun suc neacidulat gen Cappy merge? Dacă da, aveți vreo idee ce brand? Că Tymbark, de exemplu, mi se pare cam infect.
P.S.: nu știam în ce categorie să pun, shopping era cea mai apropiata.

Răspuns Câştigător
| Anonimuserr a răspuns:

Bravo bună decizie. Nu sunt foarte toxice, dacă ar fi fost așa ar fi murit toți care consumă pe loc sau în scurt timp. Deci? E corect că sunt periculoase șiafecteză sănătateape termen lung dacă privim serios problema.
Oricum ai luat o foarte bună decizie.
Reprofilează-te pe: Nestea, Lipton, Cappy, Tymbark au aditivi dar sunt siguri aditivi E-urile adică sunt tolerați excelent de organism cu alte cuvinte fără a pune în pericol sănătatea omului.

11 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Daca ai storcator acasa, ar fi indicat sa iti faci sucuri din mere/pere/struguri/morcov/piersici.
Nimic ce se gaseste pe piata nu este natural, indiferent de eticheta lor mincinoasa.
Ceva natural nu tine mai mult de 3 zile.
O zi bunahappy

| Anonimuserr a răspuns (pentru caramela):

Acum serios, câți au timp să consume la storcător acasă să își facă propriul suc? În primul rând trebuie să fi aprovizionat zilnic cu fructe, mere, pere, portocale etc, să ai storcător bun și mereu să te duci să începi procesul acesta de stoarcere ca să zic așa.
E greu și te plictisești după un timp dar cum spuneam trebuie să ai fructe în casă zilnic kg de fructe.

| caramela a răspuns (pentru Anonimuserr):

ATUNCI CAND VREI SA RENUNTI LA CHIMICALE, ITI ASUMI CEVA RESPONSABILITATI.
Daca vrei sa consumi natural, atunci iti dai silinta.
Ce ai fi vrut sa ii zic? consuma draga din comert ca sunt naturale 100%?
Mai multe raspunsuri mai multe optiuni de a alege.
O zi buna!

| Anonimuserr a răspuns (pentru caramela):

E corect ceea ce spui dar am zis că nu e așa ușor. E logic: consumul de fructe, de sucuri de fructe ajută la sănătatea organismului.
Dar nu e cazul să te enervezi, e normal că cele din comerț nu sunt naturale.

| caramela a răspuns (pentru Anonimuserr):

Nimic nu este usor in ziua de azi.
Nici in fructele de la piata nu mai am incredere.
Anul asta am ales sa nu stropesc merii si nici tomatele.
Rosii nu au fost multe, dar m-am bucurat ca nu au fost stropite, cat despre mere..au cazut aproape toate, foarte putine mi-au ramas pentru iarna.

| Anonimuserr a răspuns (pentru caramela):

Păi majoritatea sunt stropite cu pesticide ca să crească, atât legume cât și fructe. La fel și în piețe, vorbim de profit și nu contează sănătatea omului ci cum să facem bani.
Dar cine are la țară legume, fructe să nu apeleze la pesticide (dacă totuși el folosesc să folosească inofensive).

| caramela a răspuns (pentru Anonimuserr):

Pai asta am si explicat..nu am stropit, n u am recolta.
ASTA E.cel putin stiu ca mananc natural, si am refuzat sa injectez si gainile de 4 ori pe an!

| Fatamuntilor a răspuns:

Nu poti avea incredere in sucurile din comert, oricat de,, naturale' ar parea.
Sfatul meu este sa investesti intru-un storcator de fructe sau blender si sa faci sucurile cu manuta ta.Cu fructe de la piata / de la tarani.

| cristimihailov a răspuns:

Eu te-as sfatui sa ramai la apa, eventual ceai facut in casa.

Motivul este simplu. Toate bauturile cu care vreis a inlocuiesti cola, energizante, etc... contin zahar. Asa ca daca nu elimini si zaharul din bauturi, cam degeaba de apuci...

In plus, cam ca orice bautura ca sa reziste, daca este de natura organica (suc de fructe de exemplu) are nevoie sa fie intr-un fel sau altul conservat.

Asa ca majoritatea vor avea conservanti in draci. Ma refer la cele ieftine. Si cele mai scumpe vor avea conservanti, poate insa sub valoarea de 0.5% si in acest caz nu se mai trec pe eticheta.

Cealalta optiune de conservare este pasteurizarea (fierberea la temperaturi inalte si apoi racirea rapida). Dar daca stai sa te gandesti ca vitamina C si alte chestii bune sunt distruse (vit C este termo sensibila, peste 40 grade o cam pierzi), nu bei mare lucru.

In plus, nu mai discutam de substantele care se pot scurge din sticla sub actiunea aciditatii bauturii.

Ca sa nu mai vorbim ca la sucurile acestea se adauga in fericire sirop concentrat din fructe. Iar ceea ce vezi din reclama ca fructele proaspete si umede sunt stoarse si de fericire lasa totul, e cam gresit. Iti dai seama ca astea sunt fructele care nu au iesit la controlul calitatii, o parte din ele sunt si usor stricate/mucegaite, cu alte cuvinte rebuturile.

Daca o iei pe partea sa iti storci un suc in casa si sa il bei, iarasi, nu ar fi prea bine deoarece in momentul in care storci sucul elimini cea mai mare parte din pulpa fructului, practic din fibre. Asa ca, fructosa, in loc sa aiba o eliminare treptata (datorita fibrelor) va fi la fel de pacatoase ca atunci cand bei apa cu zahar. Este adevarat, ca exista si o parte buna pe aici: faptul ca dispui de toti nutrientii din fructele respective.

Asa ca pentru sanatate ar fi bune apa si ceaiul...

Nu discutam ca si cu apa sunt probleme ca nu mai bei nimic. Dar sunt mult mai acceptabile decat restul.

Oricum, felicitari pentru decizie. Iti doresc sa te tina cat mai mult.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Tu vrei sa mori sanatos?

| AliGab a răspuns:

Mda...o decizie foarte buna, dar si sucurile neacidulate sunt la fel de toxice ca cele acidulate.
O parere ar fi sa cauti la plafar siropuri facute la manastiri si comercializate, si poti inlocui sucul cu acele siropuri (se prepara o parte sirop/o parte apa) sau poti adopta varianta citata si de alti useri: blenderul pentru sucuri fresh. Succes