| Asdffd a întrebat:

Salut, voi ce retete ve-ti face de Craciun?^^As vrea si eu niste retete de prajituri cu scortisoara, pe scurt de Craciun!:]Dar nu fursecuri, am si eu reteta de fursecuri. Vreau de prajituri.Si imi puteti da o reteta de muschi de porc umplut cu carne de porc.Thanks'.

5 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Buna! sa stii ca eu pun scortisoara si in chec, fac placinta cu mere, cornulete.

| cherrybomb a răspuns:

Eu voi face un tort din ciocolata c u crema de scortisoara.:X

| CoolAlice a răspuns:

Gasesti aici retete de Craciun dulci si sarate, intre care si rulouri (melcisori) cu scortisoara + prajitura buturuga cu ciocolata + casuta de turta dulce :D

http://craciunonline.wordpress.com/category/retete-de-craciun/

| Mikily a răspuns:

5 oua, 150 gr. zahar vanilat, 150 gr. migdale, 3 linguri faina, coaja rasa de lamaie, un varf de lingurita de scortisoara pisata, unt pentru uns, zahar tos
Mod de preparare
Se freaca 2 galbenusuri cu 150 gr. zahar vanilat, mai adaugand pe rand 3 oua intregi. Cand totul e ca o crema, se mai pun 150 gr. migdale curatate si taiate in lung, 3 linguri bune de faina, putina coaja rasa de lamaie si un varf de lingurita de scortisoara pisata. Se unge o tava dreptunghiulara cu unt, se presara faina si, se toarna compozitia cat se poate de subtire intinsa. Se presara cu zahar tos si se coace la foc potrivit. Cand e gata, se scoate de fierbinte din tava, se taie forme lungi, dreptunghiulare si se lipesc cate doua, cu marmelada la mijloc.