| iccecrim a întrebat:

Salutare, vreau niste pareri (sa zic asa) sau doar afirmatii, deci. vreau sa-mi spune-ti bucatele voastre preferatel, pe care le gatiti voi singuri, doar o reteta, si inca ceva la ce varsta v-ati invatat a gati?

Răspuns Câştigător
| xxxx1 a răspuns:

Pilaf (plov) cu legume
5 ardei
5 cepe
1 vanata
5 rosii
1 morcov
1 cana de orez
3 cani de apa
ulei
frunza de dafin
sare

cureti de coarja cepele(medii ),morcovul(mascat),vanata(medie);;;; cureti de seminte ardeii (medii);;;;;;
tai rosiile,cepele,ardeii, vanata in cuburi iar morcovul prin razatore.
Pui in ceaun ulei apoi ceapa; peste cateva minute adaugi vanata, rosiile, ardeii, morcovul.
Lasi 15-20 minute ori mai mult
Adaugi apa;; cind fierbe pui orezul(pe care il speli in 3 ape), amesteci, pui sare, frunze de dafin.Lasi pe foc cam 30 minute.
Pot gati omleta,terciuri,placinte,fursecuri,prajituri,paste fainoase,cartofi scazuti, fedea cu lapte, piure, clatite, salate si multe altele.

5 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Eu prefer o friptură de iepure la cuptor ( cu garnitură de cartofi ) - reţeta o găseşti la linkul :
http://www.iepuri.info/......uptor.html

Am învăţat să gătesc de la 5-6 anişori când am început să amestec prin cratiţe, apoi am început să curăţ/tai diverse zarzavaturi, etc.

La vreo 10-11 anişori am făcut SINGUR ( fără nici un ajutor ) PRIMA mâncare :)

Toate cele bune.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ciorbe, mai ales radauteana si de burta dar nu ocolesc nici supele, orice tocanita romaneasca si fripturi dar la desert stau cam prost, nu am rabdare

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Ciorbe,tocanite,piure de cartof, salate.
Buna!
MANCARICA DE CARTOFI
carne de porc
ceapa, usturoi, morcov, ardei gras,
cartofi
apa
rosii in bulion
sare, piper, condimente
marar
Se caleste carnita in putin ulei; se adauga legumele, apa (calda) si cartofii.
Se lasa la fiert, cu capac, si cand sint fierte se adauga rosiile in bulion.
Se sareaza, pipereaza dupa gust si se adauga condimentele preferate.
Se presara marar proaspat, tocat si se serveste.
Te pup!

| JaneEyer a răspuns:

Mhmm îţi sugerez să faci pui crocant. E super uşor de făcut şi e şi bun la gust.
Ingrediente:
-faina
-fulgi de porumb
-un ou
-piept de pui

Mod de preparare:
Pieptul de pui trebuie tăiat în feliuţe mici şi groase cam de mărimea unui deget. Oul trebuie bătut, făina trebuie pusă într-o farfurie separată, de asemenea si fulgii de porumb.
Pieptul de pui este întâi trecut prin ou, apoi prin făină, din nou prin ou şi apoi prin fulgii de porumb. După, trebuie pus la prăjit.

*de la 12 ani.

Sper că te-am ajutat :3

| Ukkka a răspuns:

Http://www.bucataras.ro/retete/baclava-turceasca-22225.html Eu stiu sa gatesc de cand eram micuta, la 9 ani. Nu ca acum as fi foarte mare dar, in fine. Uite, asta e reteta mea preferata si, o gatesc mai mereu. Succes!