| fecior a întrebat:

Salutari

Cum se poate scoate mirosul de seu de oaie sau branza dintr-o incapere?
Este vorba despre un spatiu comercial cu gresie pe podea si pe peretii laterali, iar tavanul este varuit.
Inainte a gazduit un magazin de lactate si branzeturi si a ramas acel miros oribil.

Nu stiu unde anume a patruns mirosul pentru ca nu exista un focar anume sa miroasa puternic.

Multumesc frumos

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Banuiesc ca sursa principala a mirosului trebuie sa fie podeaua din gresie ( pe care s-au scurs reziduurile organice ).Iti sugerez ca, dupa varuirea peretilor (neplacati cu faianta), sa freci pavimentul cu un detergent -degresant pentru suprafete dure cu ajutorul unei perii insistand aupra portiunilor chituite. Dupa uscare, pulverizeaza portiunile chituite cu un spray absorbant de mirosuri marca "Winn's"( Wynns's Odour Absorber).

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Mirosul a ramas in orice este in acea camera.Chiar si gresie, faianta, pereti.Inclusiv tavanul. Zugraveste tot ce e var si spala cu detergent tot ce mai este.Gresie,faianta,tocuri de geam si geamurile(sticla).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca spalat cu apa fierbinte si un detergent puternic mirositor. Tavanul l-ai putea revopsi in 2-3 straturi.Peretii daca sunt din gresie, spalati cu apa fierbinte dar nu asa cu carpa uda ci cu jet si frecat cu un detergent puternic mirositor.Cauta poate nu ai gasit vreun focar care miroase urat. Poate din scurgere sau mai stiu eu ce iese acel miros.

| raresandrey a răspuns:

Te uiti ce a-r putea retine mirosurile,cum a-r fi tavanul, dat un var lavabil din nou,plase de tantari,tocurile de la geamuri,canturile, in timp se formeaza condens si de aici mucegai sau portiuni cu igrasie si important canalizarea, pentru ca sigur are undeva scurgere, desfundat si curatat cu soda caustica, este special de cumparat pentru canalizari, schimbat racordul la sifoane unde a-r fi putut să se depună reziduri.

| fecior explică:

Voi incerca solutiile si revin cu fundă. Multumesc frumos pentru raspunsuri.