| Maria_8855 a întrebat:

Stie careva retete de copt castane...pentru mama.

7 răspunsuri:
constantaproca
| constantaproca a răspuns:

La steamer sunt perfecte.

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Chiar si crestate, explodeaza ca naiba, de zici ca-i razboi. Dar, sunt al naibii de bune.

| BUBULINA a răspuns:

Castanele se cresteaza cu un cutit, deoarece altfel pocnesc cand sunt puse la foc. Castanele se pot prepara fie intr-o tava neagra, la cuptor, unde se tin la aproximativ 200°C timp de 25 - 40 min. fie se prajesc intr-o tigaie 10 - 15 min., la foc mic, intorcandu-le des pentru a se praji cat mai uniform. Castanele se pot coace de asemenea pe gratar.
Castanele coapte se pun intr-o oala si se acopera cu un servet umed, pentru a nu se usca si pentru a se curata mai usor. Se tin la caldura pana cand sunt servite.
Castanele coapte se pot servi simple sau cu branzeturi (brie) si vin.

http://www.retete-mancare.ro/retete-culinare-Castane_coapte-e0.html

| nuti76 a răspuns:

Trebuie sa le pui sa stea un pic in apa cam 10 minute le scoti si le faci cate o taietura cu cutitul dupa care le pui intr-o cratita la foc mic si le tot invarti, se lasa cam 20-25 minute(se pot face si la cuptor sau la cuptorul cu microunde)pofta buna!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu le tin in apa vreo doua ore, apoi le crestez pe partea mai plata si le pun in cuptorul incins. Se coc cam 30 minute, dar poti sa iei una si sa gusti.
Cateodata, le tin in apa mai mult, le crestez si le pun la steamer. Sunt foarte bune sa le mananci asa, par mai dulci, si poti sa faci piure de castane.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sal lol retete de copt castane pai sa vedem le poate firbe sau le poate coace direct pe carbuni incinsi ies super daca stii cat sa le ti sa nu se arda sa imi raspunzi daca au iesit bine si apropo din ce oras esti?