| elbambino a întrebat:

Stiti vreo reteta de dovleac la cuptor?

1 răspuns:
| Delia 75 a răspuns:

Ingrediente

1 dovleac mediu (1, 5 kg)
40 g unt
5 g rozmarin
200 g smantana
sare, piper dupa gust

Mod de preparare

Dovleacul se taie in doua jumatati egale;

Se curata de seminte;

Se unge fiecare jumatate de dovleac cu unt, se potrivesc de sare si piper, se presara cu rozmarin;

Jumatatile de dovleac se unesc, apoi se invelesc cu hartie pergament sau cu folie de alumina si se introduce la cuptor timp de 1, 5 h, pana se inmoaie;

Se taie in bucati si se asezoneaza cu smantana

SAu

* 1/3 dovleac
* doua mere
* o gutuie
* o portocala
* scortisoara
* miere

Din lipsa de timp iata cum am pregatit un dovleac: il taiem in trei bucati, una am oprit o, iar restul a mers la frigider. Am taiat fructele si dovleacul in bucatele mici, le am pus pe toate intr o forma cu hartie de copt. Printre bucatile de fructe am pus stafide, scortisoara, cateva lingurite de miere si sucul de portocala. Dam forma la cuptor pentru 1/2 h. Pofta buna!