| Țușcă a întrebat:

Vreau o reteta de mancare care nu ingrasa cu legume

2 răspunsuri:
| giulia890 a răspuns:

Ca sa nu ingrase trebuie sa le consumi fierte,crude,sau pe gratar. Poti folosi morcovi,conopida,rosii,varza,ardei grasi,dovlecei,vinete,castraveti etc (legume bogate in apa).Nu cartofi(contin amidon si au un aport mare de calorii). Acum poti fi si tu inventiva si sa-ti prepari ceva pe gustul tau( nu stiu ce legume iti plac).Iti pot da o reteta dupa care sotul meu e innebunit,si e foarte gustoasa.
Fa un amestec din pesmet, patrunjel tocat fin, usturoi pisat.sare,piper ulei de masline cat sa devine pesmetul umed si sa se atace de degete(in jur de 2-3 linguri la 100 gr pesmet).Tai dovlecei(rosii) in jumatate,sau\si vinete felii groase cat degetul, presari sare si piper deasupra dupa care pui pesmetul pe toata suprafata dovlecelului, indeajuns cat sa-l acopere.Stropesti cu putin ulei de masline si le asezi intr-o tava acoperita cu hartie de copt(poti sa le prepari direct in tava.o sa-ti fie mai usor).Dai la cuptor la 180-200 de grade...si le tii in jur de jumatate de ora(in fuctie de cuptor). Sunt gata cand legumele sunt moi, si pesmetul rumenit.Reteta e italiana

| BebeCroc a răspuns:

Www.adihadean.ro
Recomand! Gasesti cam tot ce vrei aici!