| anonim_4396 a întrebat:

As dori sa-mi cumpar un pui de Mops Pug dar pe unele site-uri am vazut ca de la 200 de lei pretul urca la pana peste 1000.
Deci, intrebarea mea este: DE CE SUNT PRETURILE ATAT DE DIFERITE?
Am observat ca la unii oameni dau cu 200 de lei pentru ca, cred eu, vor sa scape de ei cat mai repede. Si m-ati crede daca as spune ca am vazut si cu 1 LEU?

Răspuns Câştigător
| delightful a răspuns:

Buna!
Preturile sunt stabilite in functie de puritatea rasei dar si de crescator in functie de exemplare.
De puritatea acesteia poti fi sigur doar daca ai pedigree. Acesta iti garanteaza apartenenta la rasa, lipsa unor boli genetice si a altor defecte precum si implicarea de 100% a crescatorului, sanatatea puiului in momentul primirii si eventuale sfaturi si recomandari pe durata cresterii acestuia legate de dresat, mancare, suplimente, temperament etc. O canisa trebuie sa detina autorizatie de la Asociatia Chinologica pentru a fi de incredere, iar crescatorul produce pui doar dintr-o anumita rasa, nu 10, cum mai mai vazut pe internet. Daca are la nume "Canisa" nu inseamna ca asa si este.
In lipsa acestui act (pedigree) care nu te costa in plus, cum sustin toti samsarii, nu ai nicio dovada cum ca al tau caine ar fi de rasa. De aceea apar pe internet tot felul de anunturi puse de oameni care isi inmultesc animalele si vand puii sau mai rau, cei care ii inmultesc fara discernamant, nu ii vaccineaza si ii scot pe banda rulanta pentru a beneficia material. Atunci cand animalutul este mic este greu sa-ti dai seama daca acesta detine macar 80% din caracteristicile rasei. Puii detin bagaj genetic si din generatiile anterioare (bunici/strabunici etc) nu doar de la mama si tata. Daca decizi sa iti achizitionezi un pui fara pedigree, iti asumi riscul de a fi bolnav sau metis.
* ce ai vazut cu 1 leu era probabil un pret pus pentru a nu dezvalui valoarea reala. Unii asa-zisi crescatori scot pui pe banda rulanta si ii vand celui ce plateste mai bine.

| anonim_4396 explică (pentru delightful):

Iti multumesc mult! happy

1 răspuns: